Jiří Leschtina: Proč je české hrdinství na ukrajinských válečných polích přirozená věc?

6. listopad 2024

V minulých dnech Hrad informoval, že Petr Pavel dosud povolil 60 Čechům vstup do ukrajinských ozbrojených sil. Vyhověl tak zhruba třetině z celkového počtu občanů, kteří prezidenta požádali o zákonem předepsaný souhlas. Tedy, aby mohli po boku Ukrajinců bojovat proti ruské agresi.

Čtěte také

Jak známo, na Ukrajině působí v řadách její armády tisíce zahraničních dobrovolníků z různých koutů světa. Přitom zrovna zpráva o Pavlových zákonných výjimkách pro Čechy, vydráždila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovovou.

Podle Zacharovové český prezident tímto krokem ukázal, že mu nezáleží na vlastních občanech. „Prezident České republiky nepotřebuje své občany a z pohledu ČR je těch 60 lidí zjevně nepotřebných,“ pravila mluvčí ruské diplomacie.

Vskutku nikoli náhodou se této paní přezdívá královna trollů. Vždyť jestli nějaký stát degradoval své občany na nepotřebné, bezmocné oběti jednoho nekončícího masakru, v němž hynou po statisících, tak to je právě Putinova diktatura.

Čtěte také

Pro Českou republiku, která se od prvních hodin ruské invaze jasně postavila na stranu Kyjeva, jsou nadmíru potřební i vlastní občané, kteří bojují přímo na ukrajinských válečných polích. Včetně těch, kteří odjíždí na Ukrajinu a vstupují do ozbrojených sil bez souhlasu prezidenta.

A je zcela v pořádku, že těmto dobrovolníkům stát od vypuknutí války zaručuje beztrestnost. Vždyť porušení jednoho paragrafu branného zákona nezvratitelně bledne v jejich statečném boji s uchvatiteli, dopouštějícími se krveprolití, znásilňování v obsazených městech, mučení civilistů ve sklepích, unášení jejich dětí, ubíjení válečných zajatců a dalších zvěrstev ruské válečné mašinerie.

Medaile pro Karla Kučeru

V této souvislosti bylo nečekaným ale o to odvážnějším krokem rozhodnutí Petra Pavla udělit 28. října Medaili za hrdinství in memoriam Karlu Kučerovi, dobrovolníkovi, který ve svých 23letech padl při obraně Bachmutu.

Čtěte také

Prezidentův počin je důležitý už jenom proto, že Karel Kučera byl právě jedním z těch dobrovolníků, kteří odjeli na Ukrajinu bez souhlasu úřadů státu, a podle svědectví jeho matky ho kvůli zapojení v ukrajinské armádě naháněla česká kriminálka.

Ale ještě důležitější je jiná souvislost. Prezident letos ocenil řádem Bílého lva in memoriam brigádního generála Františka Moravce, velitele vojenské zpravodajské služby za druhé světové války a člena exilové vlády. Ale také stejnou medaili za hrdinství in memoriam jako Karlu Kučerovi, udělil Pavel pilotovi RAF, plukovníkovi Josefu Keprtovi.

Jiří Leschtina

Prezident tak dal jasně najevo, že považuje dnešní hrdinství českých dobrovolníků v boji s Ruskem za stejně úctyhodné, jako minulá česká hrdinství v boji s hitlerovským Německem.

Nejsilnější poselství ale nepřišlo 28. října od prezidenta. Ale o 14 dní dřív od otce Karla Kučery. Když přijímal na Pražském hradě vyznamenání, které jeho mrtvému synovi udělil Volodymir Zelenskij, vzkázal nám všem.

„Kája přemýšlel tak, jako každý slušný člověk na tomto světě. Že se mají chránit slabší před silnějšími, napadení před útočníky. To je přirozená věc. Ale málokdo má tu odvahu za to položit život. A to on udělal.“

Autor je publicista

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.