Miloslav Fiala: Riziko a nebezpečí pro demokracii spočívá v tom, že dlouho váhá

12. duben 2015

Hostem Evy Hůlkové je Miloslav Fiala, římskokatolický kněz a premonstrát. Pražané jej znají zejména z jeho dlouholetého působení při kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech.

Tohoto zralého muže zdobí mladá duše a neutuchající zájem o vše, co život přináší. O současné společnosti obrazně říká, že je nutné, aby v drobném, odspodu, znovu nabírala dech. Aby pomalu zase našla to, co poztrácela na hodnotách lidství. Podotýká, že dnes více než kdy dříve je třeba zachovat si vnitřní pevnost a nepodlehnout chaosu, který se na člověka sápe ze všech stran.

Vnímá i hrozby, které atakují západní společnost, a varuje: „Riziko a nebezpečí pro demokracii spočívá v tom, že dlouho váhá. Demokracie je v tomto zpomalená a vždycky na to doplatila.“

autor: ehů
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.