Od Janáčka a Martinů jsem se dostala k té úplně nejstarší hudbě, říká Kabátková, sbormistryně Tiburtina Ensemble
„Hudebník a muzikolog David Eben mě nadchnul pro gregoriánský chorál, vlastně mi otevřel dveře k poznání této hudby, která mě do té doby nezajímala a nebavila,“ popisuje Barbora Kabátková. Dnes je zpěvačkou, hráčkou na gotickou harfu a sbormistryní ženského vokálního souboru Tiburtina Ensemble.
Asi i kvůli Ebenovi, který je součástí skupiny Bratři Ebenové a řídí mužský pěvecký sbor Schola Gregoriana Pragensis Kabátková zjistila, že jde o hudbu, která se dá poslouchat.
Čtěte také
„Byl to spouštěč. Takže jsem se od Janáčka, Martinů a další mladší hudby dostala až k té úplně nejstarší,“ vysvětluje a dodává, že gregoriánský chorál pochází ze středověku, dokonce z osmého devátého století.
„Mám tak teď ráda obojživelnou hudbu, tedy když dokáže dojít do jiných žánrů, než do jakých ji dokážeme zařadit,“ dodává.
Jak se stane, že se člověk rozhodne stát sbormistryní? Kde se bere láska ke středověké hudbě? Kde objevila texty středověkých trubadúrek? Poslechněte si celé Hovory Ondřeje Konráda.
Související
-
Poslechněte si záznam koncertu souborů Tiburtina Ensemble a Capella de la Torre
Renesanční polyfonie v podání ženských hlasů Tiburtina Ensemblu a za doprovodu dechových nástrojů souboru Capella de la Torre zazní v Koncertu týdne 30. března od 15:30.
-
Mezi nebem a zemí: Záznam koncertu Tiburtiny Ensemble na Letních slavnostech staré hudby
V rámci 19. ročníku festivalu Letní slavnosti staré hudby vystoupil v pražském Kostele Panny Marie na Slovanech renomovaný ženský vokální soubor Tiburtina Ensemble.
-
Diaphonia aneb jak se zrodila polyfonie? Videozáznam koncertu...
Svátek staré hudby i začátek jara oslavme společně pozoruhodným videozáznamem koncertu, který Český rozhlas zaznamenal 20. ledna 2015 v Kostele svatých Šimona a Jud...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.