Máte v šuplíku starý tlačítkový mobil s anténou? Může obsahovat až tři gramy zlata, říká majitel firmy na recyklaci

28. únor 2022

„Větší objem zlata i drahých kovů je ve staré elektronice,“ říká Michal Spurný předseda představenstva společnosti TrustWorthy Investment Holding SE. „Chytrý mobilní telefon toho má už míň než starý tlačítkový s anténkou. Protože až do roku 2006 či 2007 tam bylo zlato dáváno ve větším množství. Když přišla v roce 2008 hypoteční krize, tak cena tohoto kovu hodně narostla a výrobcům se už nevyplatilo tam tolik materiálu vkládat.“

Taky proto dnes podle Spurného chytré mobily obsahují daleko menší množství zlata, ale pořád tam nějaké je. „Pokud tak máte například starý Siemens nebo tlačítkovou Nokii s anténkou vyrobenou před lety 2007–2008, tak tam jsme schopni najít třeba dva tři gramy zlata.“

Čtěte také

Byly to podle Spurného „nesmrtelné“ telefony a vydržely opravdu dlouho – dnes je mají už jen ti, kteří chytré mobily odmítají.

„Vzhledem k současné inflaci se snažíme informovat, kde lidé mají nějaký majetek – stačí se podívat do šuplíku, do garáže či sklepa.“

Zlato a stříbro najdete i u základové desky počítačů, v telefonních ústřednách je navíc i stříbro a platina. „Vše to jsou věci velmi zajímavé.“

Certifikovaný slitek

„Fungujeme tak, že recyklujeme, vytáhneme z výrobku použitelné zlato nebo jiný drahý kov. Klientovi pak nabídneme odkup za aktuální cenu, anebo směnu – ve finále si tak může odnést slitek, který je z certifikované rafinérie se kterým pak nakládáte jako se svým majetkem,“ popisuje Spurný.

Zlato vždy obsahuje určité příměsi.

Čtěte také

„Například zlato ve šperku není většinou ryzí, ale něčím tvrzeno. Takže šperky často bývají čtrnáctikarátové s 58,5 procenty ryzího kovu. Dotvrzuje se to často něčím jiným – záleží, v čem totiž původně bylo. Jestli v elektronice, nebo ve šperkařském průmyslu. Jakmile se dostane k nám, tak my pracujeme chemickou metodou a elektrolýzou, kdy elektrolyt působí na drahý kov a pomocí elektrolytu odděluje stříbro od zlata tak, že se pak k nám dostane už jen finální drahý kov o ryzosti. 990,9 dílů zlata.“

Víc se dozvíte v audiozáznamu pořadu Hovory Naděždy Hávové.

autoři: Naděžda Hávová , lup
Spustit audio

Související