Lover/Fighter je o popkultuře, která hrubne. Všude přibývá násilí, já jen pozoruji, říká o své knize spisovatelka Hamplová
Kristina Hamplová je svou prvotinou Lover/Fighter nominována na Cenu literární kritiky. „Má kniha je daleko promyšlenější než působí – také jsem na ní dělala docela dlouho. Je pravda, že to je experimentální krátká knížka psaná v krátkých úsecích. Vlastně je překvapením, že ji byla literární kritika ochotna uznat jako nějaký román hodný nominace,“ říká.
Čtěte také
Lover/Fighter se odehrává v budoucnosti, která je temná a násilná. Jde o čtyři epizody ze života obyčejné holky.
„Každý autor, spisovatel je pozorovatel. Pro mě psát znamená koukat se na svět okolo. Kniha vychází z pozorování, podle kterého svět a kultura okolo hrubne a přibývá násilí.“
„Hlavní linka je lesbická romantická láska mezi dvěma ženami. Násilí tam není genderované, perou se všichni. Ale samotné násilí v reálném světě genderované je, je víc ve světě mužském. A mě jako ženu a autorku baví zvát se do prostor, které nejsou úplně tak myšlené pro mne,“ popisuje.
Čtěte také
„Osobně se soustředím na popkulturu, a všímám si, jak se zvyšuje popularita bojových sportů a zápasů, přibývá hrubších textů v hudbě apod. Na druhou stranu to není něco, co bych soudila. Není to zdvižený prorocký prst, abych říkala: ,Pozor, pozor‘.“
„Je to prostě pozorování jevu, který, když jsem si jednou všimla, už jsem se ho nemohla zbavit a viděla ho úplně všude. A taky jsem to slyšela v historkách, které mi lidé vyprávěli o různých rvačkách – a já historky prostě miluju.“
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory, ptá se Petr Vizina.
Související
-
Čtení je ideální stav. Člověk je a není sám, tvrdí literární vědec Trávníček
„Čtení je samota, která překonává osamocení,“ tvrdí literární vědec Jiří Trávníček, autor knihy Ohrožený druh.
-
Při poslouchání pamětnického příběhu jsem plakala, přiznává editorka Paměti národa Šťastná
„Minulost zkoumám se zájmem a snažím se v ní nacházet větší porozumění i k vlastnímu životu,“ říká editorka Paměti národa Barbora Šťastná.
-
V soukromí jsem prožívala to, co jsem točila. Vážně mi onemocněla maminka, říká reportérka Surovcová
„Asi mám nějaký dar a dokážu mít momenty racionality i emocionality,“ popisuje reportérka ČT Lea Surovcová. Naposledy natočila pořad nazvaný Dětská paliativní péče.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.