Kniha, která začíná citátem Smacka. Je to ujetý, říká o své próze Lover/Fighter autorka

„Hodně to vidím kolem sebe v popkultuře, že je tam větší hrubost, popularita zápasů. Kniha začíná citátem Smacka, který se toho týká,” říká Kristina Hamplová, autorka knihy Lover/Fighter v Litu
Minulost, přítomnost, budoucnost, maso modrých papoušků a pouliční bitky. Kristina Hamplová přišla do Litu mluvit o své debutové próze Lover/Fighter, kde si hraje s popkulturou a z Letenské pláně vytváří poušť, kde se plouží divná zvířata.
„V knize je hodně ujetých věcí. Ten motiv se točí kolem lovu zvířat ve městě, lovu papoušků, z jejichž masa holky získávají látku, která v lidech budí agresivitu a je halucinogenní,“ popisuje Kristina Hamplová.
Kniha je rozdělená do čtyř částí, první se odehrává v roce 2014, druhá v roce 2019 a třetí víceméně v současnosti v roce 2023, poslední míří do budoucnosti, konkrétně do roku 2031. Všechny propojuje motiv boje nebo – jak říká Kristina – „fightu“.
„Hodně to vidím kolem sebe v popkultuře. Je tam větší hrubost, popularita zápasů. Kniha začíná citátem Smacka, který se toho týká. Zajímá mě to, nestavím se k tomu s nějakým soudem, ale zajímá mě to,“ říká autorka.
Lover/Fighter vychází z hispánské literatury, konkrétně z žánru román pralesa – a to konkrétně v tematizování přírody, která je člověku nebezpečná.
V roce 2031 je v románu z pražské Letenské pláně vyprahlá poušť. „V dnešní době je divné psát o budoucnosti a nepočítat s klimatickou krizí. To už se na to ani nesnažím upozornit, to bude součástí světa. Je divné s tím nepočítat,“ dodává Kristina Hamplová.
Jak se autorce vzpomínalo na minulost a jak naopak vytvářela budoucnost? Proč maso modrých papoušků? A v jakém kontextu je v knize zmíněné Radio Wave? Pusťte si nejnovější epizodu podcastu Lit a sledujte ho na Instagramu!
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka