Libor Dvořák: Co ukázal týden po volbách v Bělorusku
Jak se zdá, necelý týden po skončení skandálních prezidentských voleb jsou sice občanské protesty proti jejich evidentně zfalšovaným výsledkům méně početné, zato se z velkých měst šíří na venkov. Rodí se také stávkové hnutí, které běloruskému diktátorovi naznačuje, že jeho situace je opravdu vážná.
Bělorusové zřejmě zatím nehodlají ustoupit: včera večer v Minsku na místě smrti jednoho z demonstrujících vznikl pět kilometrů dlouhý živý řetěz solidarity. Což je v této chvíli nejběžnější a dlužno říci chvályhodná forma protestu, protože pro policii je těžké hledat důvody pro jeho potlačení – zvlášť když takovéto řetězy stojí po chodnících a jsou nanejvýš hmatatelným důkazem nenásilných úmyslů.
Čtěte také
Zcela bezprecedentní je pak odchod sedmi populárních moderátorů státní televize z dobře placených míst do existenční nejistoty: lépe svou nevoli zlému taťkovi Lukašenkovi snad ani naznačit nemohli.
A vypadá to, že taťka poselství národa nepřeslechl: předsedkyně běloruského Senátu jeho jménem prohlásila, že „prezident respektuje přání pracovních kolektivů a nařídil, aby všechny vážné incidenty mezi silovými složkami a občany byly prošetřeny“.
Zřejmě už se také našel obětní beránek, který si to všechno za Lukašenka alespoň prozatím odskáče – běloruský ministr vnitra Jurij Karajev. Ten v televizi ONT prohlásil: „Beru na sebe veškerou odpovědnost a omlouvám se za zranění těm, kteří k nim během protestům náhodou přišli.“ Poněkud vyhýbavé, ale přece – takové věci se dřív neděly.
Lukašenkova pozice
Čtěte také
K největšímu zamyšlení by ale běloruský vývoj tohoto týdne měl přimět samotného běloruského prezidenta. Ten sice v nedávném velkém rozhovoru s ukrajinským novinářem Dmytrem Gordonem prohlásil, že si „sám sebe mimo prezidentský úřad neumí představit“, ale teď by si měl uvědomit, že v něm setrvá jedině na policejních bodácích. A to není pozice právě pohodlná.
Výzvy, které v těchto dnech občané Lukašenkovi adresují, přesně shrnula běloruská nositelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová: „Odejdi, dokud není pozdě, dokud jsi národ neuvrhl do příšerné propasti občanské války. Odejdi! Nikdo nechce ani Majdan, ani krev, jen ty chceš moc!“
Se zajímavým varováním Lukašenkovi přišel i ruský politolog Kirill Rogov, který mu připomíná osud Nicolae Ceauseskua a konstatuje: Jakmile silové složky pochopí, že zločinné rozkazy svého velitele už nemůžou plnit, odstraní ho. Lukašenko zkrátka má, o čem přemítat.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Související
-
BBC: Běloruské protesty se koordinují přes kanál NEXTA, jeho zakladatel i šéfredaktor žijí v Polsku
V běloruském Minsku se už třetí noc protestovalo proti oznámenému volebnímu vítězství prezidenta Alexandra Lukašenka. Za protesty stojí i kanál NEXTA. Co a kdo to ale je?
-
Jan Macháček: Bělorusko – výzva pro Západ
Běloruská policie v neděli s obrovskou brutalitou potlačila klidné protesty v Minsku. Zatčených jsou tisíce lidí, zraněných desítky, a dokonce jeden protestující zemřel.
-
Cichanouská bezpochyby vyhrála. Lukašenko si bude muset lidi kupovat, očekává exulant Jandjuk
Prezident Alexandr Lukašenko volby nevyhrál. Uškodil si hlavně zlehčování koronavirové krize, shrnuje dění v Bělorusku exulant Vladislav Jandjuk.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka