Kdyby se uzavíralo příměří, muselo by se v zákulisí domluvit s Ruskem, že toho nezneužije, myslí si imunolog Hořejší z výzvy Mír a spravedlnost
Signatáři výzvy Mír a spravedlnost po české vládě například chtějí: „Aby podnikla veškeré kroky vedoucí k dosažení urychleného příměří mezi Ruskem a Ukrajinou“. Součástí urychleného příměří má být podle výzvy přerušení dodávek zbraní Ukrajině a hned poté má česká vláda podniknout kroky k jednání o spravedlivém míru. Členem petičního výboru je molekulární imunolog Václav Hořejší, host Osobnosti Plus.
Co by měla česká vláda udělat?
Ze strany naší vlády – ale to je samozřejmě pustá teorie, protože se to určitě nestane – bych si představoval, a myslím, že i ti ostatní z 12 tisíc lidí, kteří to zatím podepsali, že naše vláda bude prosazovat na evropské úrovni a na úrovni NATO to, aby došlo co nejdřív k uzavření příměří.
Čtěte také
Nástroje by k tomu určitě byly, nějakého přesvědčování Ukrajiny, aby i ona s tím souhlasila. No a kdyby k tomu skutečně došlo, tak potom to, co by následovalo, by byla už práce profesionálních diplomatů. A je potřeba si uvědomit, že spousta, dokonce většina nějakých konfliktů a válek nějakým takovým způsobem skončila v nějaké fázi.
My si myslíme, že zkrátka jsou vlastně dvě taková hlediska a je potřeba se rozhodnout, co je větší zlo, co je menší zlo. Někteří si myslí, že větší zlo je to, že se s brutálním agresorem – a já s tím naprosto souhlasím, že Rusko je brutální agresor a že je to něco, co se nedá ospravedlnit –, nelze jednat.
A že ho musíme naprosto rozdrtit a drtivě porazit. A pak teprve, když se podaří vyhnat agresora z míst, co zatím ho okupoval, tak je možno jednat o nějaké jeho kapitulaci. A druhý názor je, že by bylo ideální, kdyby to tak bylo, ale otázka je, za jakou cenu. A ta cena je obrovské množství ukrajinských a jiných životů.
Zajímalo by mne, a soudě podle toho, co chcete ve výzvě, v jaký moment se mají přerušit dodávky zbraní? Ihned s příměřím?
Já si myslím, že ano, protože to, že se zastaví dodávky zbraní, bude docela určitě i silný moment, který by pomohl k tomu, aby se dál nebojovalo.
Čtěte také
A samozřejmě to, že by se něco takového stalo, by se muselo stát nejdřív i se souhlasem ukrajinské strany. Protože by ji musel i Západ a ti, kteří podporují Ukrajinu, přesvědčit, že to je v jejich zájmu.
Kdyby se Ukrajina pak ocitla bez pomoci západních zemí, tak by se podle většiny vojenských expertů ale Rusové dozbrojili. Takže bychom tady měli dvě země v příměří a jedna by se dozbrojovala, druhá odzbrojovala?
To nevím, jak by se toto řešilo. Ale bavíme se jen teoreticky, jinak naše vláda k ničemu takovému nesměřuje. A i kdyby k tomu směřovala, to znamená, zaujala by stanovisko asi podobné jako spousta velmi důležitých představitelů velmi důležitých zemí, kteří také volají po co nejdřívějším uzavření příměří.
Pokud by se jednalo o nějakém uzavření příměří, tak samozřejmě by nějakým zákulisním jednáním se toto muselo domluvit i s Ruskem, že toho nějakým způsobem nezneužije. To, že by se samo vyzbrojovalo, to je asi pravda…
Vy ve výzvě ale říkáte, že má dojít k přerušení dodávek výzbroje a zbraní Ukrajině, a proto se ptám, kdybychom takto zahazardovali s budoucností Ukrajiny, přestali jí pomáhat s výzbrojí, ale nechali Rusko, aby jednalo asi jinak, tak co by se asi tak stalo?
Čtěte také
Já jsem před chvílí, než jste mě přerušila, začal větu, že bych předpokládal, že pokud by se něco takového dojednalo, nějaké příměří, tak by to rozhodně muselo být tak, že by se konala i nějaká zákulisní jednání s Ruskem, které by s tím příměřím souhlasilo za stávajících podmínek.
To dozbrojování by samozřejmě asi Rusko dělalo a právě tak Západ by si doplňoval taky své zásoby, které by potom případně, kdyby to nevyšlo, Ukrajině poskytl.
A když chcete stručnou odpověď, tak já nevím. Ale snažil jsem se vysvětlit, jak by to bylo. Jestli si myslíte, že to je nepřijatelné, tak si to myslete.
Celý rozhovor Barbory Tachecí s molekulárním imunologem Václavem Hořejším najdete v audiozáznamu pořadu Osobnost Plus.
Související
-
Libor Dvořák: V energetické válce Putin prohrává
Nový rok 2023 sotva začal, ale už Evropě přinesl výrazné taktické vítězství v plynové válce, kterou Vladimir Putin proti EU rozpoutal dlouho před ruským vpádem na Ukrajinu.
-
Libor Dvořák: Putin po roce války
Čeho se tedy v uplynulém roce domohl tento skromný „otrok na galéře“ (jak sám sebe před lety označil) pro plný zdar, další rozvoj a skutečné zájmy Ruska?
-
Pokud Ukrajina padne, Putin vám znásilní ženu, ukradne dceru a nakonec vás zastřelí, vzkazuje Čech
Ukrajinci si musejí zvykat na četné výpadky elektřiny, ale restaurace, kina a divadla jsou přesto otevřená. Ekonomika musí fungovat i ve válce.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.