Pokud Ukrajina padne, Putin vám znásilní ženu, ukradne dceru a nakonec vás zastřelí, vzkazuje Čech z týlu války

13. listopad 2022

Ve zpravodajství se dozvídáme nejnovější vývoj na frontě, vidíme reportáže o tíživé situaci civilistů v její blízkosti, ale teď města hluboko v týlu – například Kyjev –, hlásí každodenní protiletecké poplachy. Ukrajinci si musejí zvykat na četné výpadky elektřiny, ale restaurace, kina a divadla jsou přesto otevřená. Ekonomika musí fungovat i ve válce.

„Všichni Češi, kteří jsou ,proruští‘, by si měli uvědomit, že je Rusko ohrožuje. Válka může přijít kamkoli. Lidé by měli filtrovat informace a hlavně se nenechat ovlivnit propagandou. Teď je to opravdu tak, že je Ukrajina nárazníkové pásmo mezi Západem a Ruskem," říká v pořadu Zaostřeno sólista baletu Národní opery Ukrajiny Jan Váňa. V Kyjevě žije už 17 let, manželku má Ukrajinku a spolu vychovávají čtyřletou dceru.

Jan Váňa, sólista baletu Národní opery Ukrajiny

Bohemistka Olena Vaščenková se narodila ve Lvově, který má stále ráda, i když je její domov už několik desítek let v Kyjevě.

„Přijeďte sem, já s vámi projedu městy a městečky. Ukážu vám, na které straně je propaganda. Pak si sedneme a vypijeme kávičku – za kvílení sirén a pláče dětí. Pocítíte strach Ukrajinců. To, co se tedy teď děje, uslyšíte jen od Ukrajinců, ne od Rusáka. Od těch, kteří to všechno přežili,“ nabádá bohemistka.

Bohemistka Olena Vaščenko

Daniel Váša je český sládek původem z Poličky s bohatou zkušeností nejen z Ukrajiny ale také z Ruska, Spojených států a Kanady. V Žitomiru našel před 14 lety nový domov, manželku, rodinu.

„Ukrajina dneska drží ruskou hordu na hranici a chrání Evropu včetně České republiky, a to je to nejpodstatnější. Pokud Ukrajina padne, ať si myslí, kdo chce, co chce, Putin zaťuká na vaše dveře. Znásilní vám ženu, ukradne dceru, rozbije dům a pak vás zabije.“

Sládek z Žitomiru Daniel Váša

Víc si o životě v zemi bojující za udržení vlastní nezávislosti poslechněte v audiozáznamu pořadu Zaostřeno Víta Pohanky.

autor: Vít Pohanka
Spustit audio

Související