Volby v Bosně a Hercegovině: Obávám se o osud této země, prohlásil Vysoký představitel při EU
Lidé v Bosně a Hercegovině v neděli hlasují o složení parlamentu a kolektivního prezidentského orgánu. Také o poslancích a delegátech centrálního parlamentu a vedení kantonů. Volby nejsou v této federaci se 3,5 miliony obyvatel nic jednoduchého. O reformu se snaží prakticky všechny strany, ale každá navrhuje jiné řešení. Navíc před časem unikl návrh z kanceláře vysokého představitele pro Bosnu a Hercegovinu, který v zemi vyvolal rozsáhlé protesty.
Christian Schmidt, Vysoký představitel pro Bosnu a Hercegovinu při EU v srpnu ztratil nervy. Na tiskové konferenci reagoval na dotaz týkající se změn ve volebním zákonu této balkánské země slovy: „V tomhle městě lidé přicházeli o život a my tu nejsme proto, abychom tu hráli politické hry! A že v této zemi lidé politické hry hrají!.. Už toho mám prostě dost!“
„Já tu jen tak nesedím nebo nestojím, já se obávám o osud téhle země,” dodal.
Změny ve volebním zákoně jsou často dost konfliktní téma. I u nás se loni strhla poměrně vyostřená celospolečenská debata poté, co Ústavní soud část volebního zákona zrušil a Parlament ČR schválil jeho změnu.
Zatímco v Česku ale zůstalo u debaty, v Bosně jen samotná možnost toho, že by se zákon mohl změnit, vedla k tisícihlavým demonstracím před sídlem vysokého představitele.
Proč byly protesty tak velké a co by mohly volby přinést? Můžeme čekat nějaké změny v rozložení sil hlavních politických stran? Odpovědi si poslechněte v audiozáznamu pořadu Zaostřeno Magdaleny Fajtové.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.