Proč jsem nečekala ruskou invazi, ptala se Procházková sama sebe. A napsala knihu Cesta Rusů k válce
Cesta Rusů k válce, tak se jmenuje kniha novinářky Petry Procházkové. Zkoumá v ní postoje rodilých Rusů k invazi na Ukrajinu. Ať už jde o lidi z disentu, ty, kteří si pro své názory prošli putinovským vězením, ale i ty z vysokých politických a společenských sfér. Ptá se zkrátka každého, kdo s ní byl ochoten mluvit, aby našla odpověď na otázku, proč je v Rusku tolik lidí ochotno následovat rétoriku svého prezidenta. A také proč se sama Procházková v únoru roku 2022 spletla.
Od začátku současné rusko-ukrajinské války uplynulo už víc než tisíc dní. V úvodu své knihy Cesta Rusů k válce se autorka přiznává k tomu, že plnoformátový vpád ruské armády na Ukrajinu i přes své dnes již více než třicetileté zkušenosti s ruským světem a jeho důvěrnou znalostí prostě nepředpokládala.
Čtěte také
„Po velké invazi na Ukrajinu 24. února 2022 jsem chvíli zkoprnělá nad vlastní neschopností odhadnout konání těch, o kterých jsme si myslela, jak dobře je znám – Rusů – nedokázala dělat zhola nic. Napadlo mě, že bych měla jít raději třeba hlídat parkoviště. Rozhodně se netvářit jako znalec Východu,“ popisuje Procházková.
„Stihl mě osud vědce, který celý život zkoumá jednu bakterii, a potom zjistí, že si na počátku spletl zkumavky? Pak jsem se vzpamatovala a začala se ptát. Známých i neznámých ruských politiků, politologů, sociologů, novinářů, aktivistů, historiků. Mnozí mě odmítli, mnozí se nechali měsíce přemlouvat,“ přibližuje vznik své knihy.
V knize rozhovorů pro Deník N mluví s Rusy nejen o Ukrajině a Rusku, ale o celém životě v současné ruské společnosti a jejího nelehkého trmácení současným (vůči Rusku z pochopitelných důvodů nepřátelským) světem.
Procházková tak seznamuje čtenáře třeba s názory otce Kurajeva, žijícího dnes v Česku, nebo Michaila Kasjanova, někdejšího ruského premiéra a dnes významného opozičního politika. Mluví také s dlouholetou vůdčí osobností výrazné ruské rozhlasové stanice Alexejem Venědiktovem.
Chtěla upřímně pochopit, v čem se tak mýlila. A co hůř, proč řada jejích známých a přátel nesdílí její jednoznačně odsuzující pohled na ruskou agresi.
„Byl to Saša J., můj blízký ruský přítel a kolega, kdo mi jako první po invazi naznačil, že si se mnou raději bude psát jen o lyžování, které má tak rád, a o vnoučatech, která jsou hned na druhém místě v jeho zálibách,“ dodává novinářka.
Jestli se dočkala uspokojivých odpovědí na své otázky, si můžete přečíst v knize Cesta Rusů k válce, nebo si poslechnout pořad Ex libris, který připravil Libor Dvořák.
Související
-
Válka přišla na ruské území. Většina Rusů se ale snaží žít tak, jako by nebyla, diví se Procházková
Výpad do Ruska je podle prezidenta Zelenského součástí „vítězného plánu“ na ukončení války: „Jeho vize může být reálná, ale ne v krátkodobém horizontu,“ míní novinářka.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.