Ruská ekonomika se přehřívá, inflace roste. Válka Putinovi v jednu chvíli srazí vaz, věří analytik

27. listopad 2024

Ruská válečná ekonomika sice jede na plné obrátky, ale zbylá odvětví se hroutí. Analytik výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček v pořadu Osobnost Plus upozorňuje, že podle dostupných důvěryhodných dat se ruská ekonomika přehřívá, roste inflace i základní úroková sazba a nastává kolaps řady sektorů, které nejsou přímo napojeny na zbrojní průmysl. „Vladimiru Putinovi to v jednu chvíli srazí vaz,“ předpokládá pro Český rozhlas Plus.

Pozice prezidenta Vladimira Putina vypadá po dvou půl letech od rozpoutání války na Ukrajině pevně, ale podle analytika Havlíčka se blíží doba, kdy Rusko už dalších bojů nebude schopné.

„Já si myslím, že Rusko válečný konflikt v dlouhodobém horizontu neustojí a nebude ho schopné zvládnout,“ předpovídá.

Čtěte také

V mnoha ohledech se Rusko podle něj stává přívěskem Číny a Indie. Oba více či méně otevření spojenci tlačí Kreml energeticky do kouta. Ruská ekonomika bude ze současného vrcholu strmě padat v příštím roce až dvou.

Napětí, které to vyvolá, může vést až k nějaké formě palácového převratu v Kremlu. „Jednou to Putinovi srazí vaz,“ soudí Havlíček a nevylučuje ani občanský konflikt.

V kolaps ruské ekonomiky přitom doufal Západ od začátku ruské invaze, zavedl kvůli tomu mnoho sankcí. Válka ale pokračuje. 

„Ale ruská ekonomika se už masově přehřívá. Změnila se výhradně v ekonomiku válečnou. Kolabují celé fabriky, které nejsou orientovány jenom pro potřeby války. To nelze udržet. Na to se bude nabalovat nespokojenost,“ upozorňuje analytik a připomíná: 

„Zásadní změnu může přinést i podobná situace, jakou jsme viděli loni. Vzpoura Jevgenije Prigožina byla příznakem toho, že Rusko nezůstane v dalších letech jenom statickým objektem, ale budou se tam dít disruptivní události. A my na ně musíme být připraveni.“

Podpořit to lepší

Evropa včetně Česka podle analytika potřebuje plán, jak se chovat k Rusku až válka skončí. A Česko má určitý dluh v tom, jak se v minulosti stavělo k ruské a běloruské opozici. 

Čtěte také

„My jsme některé lidi, kteří podporují demokracii v Ruské federaci, ať už uvnitř, nebo za hranicemi, ne vždycky dostatečně podporovali. Jméno Václava Havla přitom stále v ruské opozici rezonuje,“ míní Havlíček a dodává: 

„Vrací se nám to jako bumerang. Když budeme Rusko přehlížet a nebudeme investovat do toho lepšího v ruské společnosti, tak se tam nikdy nic lepšího nestane.“

Má se Evropská unie bránit maďarskému rozhodnutí, které rozvolňuje vízová pravidla pro Rusy a Bělorusy? Jakou pozici má Putin v Kremlu? Poslechněte si celý pořad Osobnost Plus s Barborou Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , obi

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.