Jsme součástí evropského mírového pokrytectví. A naše nevyzbrojená armáda díru do světa neudělá, myslí si filozof Kroupa
„Když nebude Andrej Babiš vyvíjet žádné aktivity, preference mu krásně porostou. Pokud se pustí do akce, může taky něco pokazit,“ komentuje filozof a bývalý politik Daniel Kroupa nedávné volební modely. Podle Medianu by totiž hnutí ANO získalo 34,5 procenta voličů, ODS 15,5 procenta, SPD 10 procent a Piráti 8,5 procenta, ostatní strany současné vládní koalice se pohybují kolem pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do Sněmovny.
„On Babiš zkrátka jen může sedět v poslanecké lavici, nedělat nic a preference mu porostou víc, než když začne objíždět republiku. A vláda ať bude dělat, co bude dělat, tak jí preference zas budou klesat.“
Mírová iluze se promítla do legislativy a zakazuje bankám financovat zbrojní průmysl.
„Nicméně – veřejnost přece jen už má s Babišem nějakou zkušenost. A i když mnozí lidé v průzkumech směrem k vládě odpovídají kriticky, neznamená to, že hlas hodí opozici. Se skřípěním zubů to asi opět hodí vládě. Ale jen pokud neprovede věci, kterými by se opravdu zpronevěřila sama o sobě,“ dodává Kroupa.
„Pokud pak budou někteří vládní voliči opravdu zoufalí, zareagují tím, že k volbám nepřijdou – a tím umožní nástup opozice. Něco podobného, řekl bych i ještě horšího, se teď odehrává na Slovensku. Sleduji jejich politickou scénu a musím říct, že my se tady zlobíme na naše poměry, ale co bych dělal, kdybych byl na Slovensku? Asi bych říkal ouvej.“
Čtěte také
Kroupa před časem napsal, že víc než nepřátelé nás ohrožují naše falešné představy o sobě. Zejména ty, ve kterých se vidíme lepšími, než jsme.
„V českém povědomí můžeme o sobě sledovat dvě protichůdné tendence. Na jednu stranu se strašlivě podhodnocujeme, jsme strašlivě kritičtí a na druhé straně máme představy, že jsme něčím lepším než ti ostatní,“ naznačuje filozof.
„Například v tom, jak jsme v naší historii dokázali všechny tragické události vykličkovat bez toho, abychom se museli snažit. Bez toho, abychom museli jít do války apod. Vidím českou historii jako kroky, které naší národní hrdosti zlomily páteř.“
Iluze, že nemusíme zbrojit
„Napsal jsem tyto věty spíš o představách, které má o sobě Evropská unie, a to zejména v posledních desetiletích, a se kterými teď tvrdě narazila na realitu. A to je iluze, že mírová Evropa a mírové Česko nemusí zbrojit.“
„Že se nemusí starat o svou bezpečnost, nemusí dělat některé nepříjemné kroky týkající se připravenosti na případný válečný konflikt. A v současnosti, když došlo k válce na Ukrajině, která potenciálně ohrožuje i nás, se ta mírová představa mezitím promítla do legislativy a například zakazuje bankám financovat zbrojní průmysl z etických důvodů.“
Čtěte také
Kroupa připomíná, že až do února loňského roku bylo „normální“, že jsme nesplňovali závazek o 2 procentech HDP na obranu, který jsme i my dali už při vstupu do NATO.
„Kdybychom se ale chovali jako slušný partner a dodržovali jen ta dvě procenta, tak máme bojeschopnější armádu, která by byla schopná pomáhat Ukrajině v daleko větším rozsahu.“
Stejné pak ještě víc platí o Německu. „Německo je mocnost v rámci Evropy, ale válka na Ukrajině ukázala na žalostný stav německé armády a do jisté míry i německého zbrojního průmyslu, který se nemůže rozběhnout, protože nemůže být financován a nemůže produkovat to, co je teď potřeba.“
„Na tomto malém příkladu je vidět, jak jsme nemuseli dělat žádná velká salta mortale k vytvoření bezpečnějších podmínek. Ale s naší třicetitisícovou armádou, která je nevyzbrojená, zkrátka a dobře díru do světa neuděláme a neodstrašíme naše protivníky.“
Čtěte také
„Říkám tomu evropské mírové pokrytectví. Víte, válce můžete zabránit tím, že je ten protivník odstrašen. Protože ví, že pro něj konflikt s nějakou zemí představuje příliš veliké riziko. A v této věci Evropa zaostala.“
Je to i pokrytectví směrem k Američanům, kteří přesto zbrojili dál.
„Samozřejmě, že Amerika udělala jednu chybu za druhou, ale starala se o světovou bezpečnost. Víte, dnes lidé nechápou, proč jsme vlastně válčili v Afghánistánu. Úplně ale zapomněli, že to byla země vedená Tálibánem, ve které byly výcvikové tábory teroristů, kteří měli být vysíláni do Evropy páchat atentáty. A za léta, co se tam válčilo, jsme alespoň tomuto zabránili,“ uzavírá Daniel Kroupa.
Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu. Dozvíte se, proč se domnívá, že je nutné rychle změnit vysokoškolské školství, do kterého vtrhla umělá inteligence.
Související
-
Daniel Kroupa: Dana Němcová – žena víry
Jsou lidé, po jejichž odchodu náš smutek utěší, když si uvědomíme, jaké štěstí bylo být s nimi na světě. Tak to mám i s Danou Němcovou, která nás opustila po Velikonocích.
-
Daniel Kroupa: Ruský vlk v rouše beránčím
Nerad se vracím k tématům, o kterých jsem již mluvil. Někdy se však stane, že se téma vrátí samo a nezbývá, než se opakovat. Tak je tomu s i se zneužíváním výrazu fobie.
-
Daniel Kroupa: Jen aby nás umělá inteligence nepřipravila o tu přirozenou
Umělá inteligence není prvním vynálezem, který s sebou kromě výhod a nadějí přináší rizika. Už nyní se některá s hrozivou obludností vynořují ve vzdělávacím systému.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.