Vojáci KLDR toho ve válce moc nezmění. Získají bojové zkušenosti, ale taky uvidí svět, míní rusista

13. listopad 2024

Nasazení severokorejských vojáků v Rusku nemusí přímo na frontě mnoho změnit. Podle rusisty a politologa Karla Svobody ale vojáci Kim Čong-una získají reálné bojové zkušenosti. „Pořádně nevíme, kolik jich tam je. Ale ta samotná zkušenost může být určitým bonusem,“ říká pro Český rozhlas Plus odborník z Katedry ruských a východoevropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy 

Severokorejci se v rámci ruských jednotek zapojili do bojů v Kurské oblasti. Odhaduje se, že Pchjongjang poskytl Moskvě 10 až 12 tisíc vojáků pro válku s Ukrajinou.

„Moc se neví, jak se osvědčují. Ale není tak těžké uhodnout, že jejich bojové zkušenosti jsou nulové. Oni sice pochodují, cvičí, ale Kim Čong-un má armádu, která nikdy nebojovala,“ vysvětluje Svoboda.

Čtěte také

Podle něj nemusí takový kontingent sehrát ve válce velkou roli. Ale zároveň se lze domnívat, že je to jen určitý předvoj, po němž bude následovat příchod mnohem většího počtu vojáků z KLDR.

„Je to jeden z možných směrů úvah. Musíme si ovšem uvědomit také to, že větší nasazení není ani pro severokorejskou stranu příliš výhodné. Oni jsou vychováváni v tom, že v Severní Koreji je ráj na zemi – a teď uvidí, že i Rusko má vyšší životní úroveň. Čili je to dvojsečná zbraň,“ domnívá se Svoboda.

Putin se chce vyhnout nepokojům

Ruský prezident Vladimir Putin přítomnost příslušníků armády KLDR vysvětluje dohodou o partnerství mezi Ruskem a Severní Koreou. Ostatně KLDR patří mezi významné dodavatele zbraní pro ruskou armádu, zejména dělostřelecké munice.

Čtěte také

„Rusko může Severokorejcům platit tím, že jim předává technologie a zkušenosti například s dronovou válkou a s moderními technologiemi, které se během války na Ukrajině ohromně rozvinuly,“ naznačuje Svoboda.

Angažmá vojáků KLDR může souviset i s tím, že se vládce Kremlu chce vyhnout další vlně odvodů do ruské armády, která by pravděpodobně už zasáhla i muže z velkých měst.

„Zdá se, že Rusové mají problémy s náborem do armády. Putin ví, že pokud by odváděl lidi z Moskvy, tak by mohly nastat nepokoje. A to by ve výsledku mohlo ohrožovat i jeho,“ naznačuje znalec ruských poměrů Svoboda.

Jak se ruský prezident Putin vypořádal s korupcí v armádě? Čeho se Putin bojí nejvíc? A proč ruskou ekonomiku válka ani západní sankce nezlomí? Poslechněte si celý rozhovor v úvodním audiu.

autoři: Barbora Tachecí , obi

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.