Jestli na něco Západ doplatí, tak na to, že jsme si příliš zvykli na sociální jistoty, míní investor Brůna
„Zvykli jsme si na jistou práci, většinou i na slušný příjem, na jistou dovolenou. Zvykli jsme si s jistotou plánovat, ale s jistotou teď víme, že jistoty jsou fuč,“ píše ve svém komentáři host Osobnosti Plus investor Vladimír Brůna.
„Všechny úspěšné civilizace v minulosti vzešly z prachu. Záleželo na tom, že hodně investovaly do infrastruktury a lidé hodně pracovali. Tím se měli lépe a čím se měli lépe, tím více chtěli jistot,“ vysvětluje investor.
Čtěte také
Podle něj ale víc jistot znamená také méně chuti do práce. „Navíc, a platilo to už v dobách starého Říma, bujel úřednický aparát a zároveň se taková říše obvykle stala atraktivní pro barbary, takže bylo nutné financovat armádu.“
„A čím víc se investovalo do armády a čím víc rostl úřednický aparát, tím dražší to bylo pro stát. Takže tyto věci se opakují po tisíciletí,“ dodává Brůna, podle kterého žádná vláda také nebyla zatím schopna koloběh zadlužování státu přetnout. „Ale to není o vládě, ale o voliči, taková vláda by nebyla populární.“
Hodnotový systém západních civilizací je bohužel příliš postaven na penězích.
Vladimír Brůna
Proto investor považuje za jednu z příčin tohoto koloběhu dluhů také demokracii, respektive demokratické volby. „S oblibou říkám, že špatné časy plodí silné muže, silní muži dělají ze špatných časů dobré, dobré časy plodí slabé muže a slabí muži dělají z dobrých časů špatné.“
„Jde ale o vývoj přirozený,“ soudí Brůna. „Hodnotový systém západních civilizací je bohužel příliš postaven na penězích. Jestli na něco západní systém doplatí, tak na to, že jsme si zvykli na přílišnou míru sociálních jistot.“
Čtěte také
„Také nám chybí lidé, máme nízkou porodnost, vymíráme a dluhy států jsou tak velké, že jsou podle mě nesplatitelné. Jsou zde dvě cesty, buď dluhy osekáváme tím, že přijde velká inflace, což se teď děje, nebo přijde vnější zásah a dluhy snížíme.“
Zrovna Česká národní banka ale v současné situaci prý odvedla dobrou práci. „Ale i tak neodvrátila to, co nastalo a ještě nastane. Bylo to dobře vidět na cenách nemovitostí před třemi lety, kdy rostly až o 20 procent, a to v dobách, kdy už byla velká investiční inflace. Ta se potom překlopila ve spotřebitelskou,“ předpovídá dlouhodobě nepříznivý ekonomický výhled Vladimír Brůna.
Poslechněte si celou Osobnost Plus v audiozáznamu. Moderuje Barbora Tachecí.
Související
-
Ekonom Marek: Česká ekonomika ve druhé polovině roku spadne do recese. Modleme se, aby byla krátká
Podle údajů z tohoto týdne přesáhla inflace v Česku 17 procent a překonává tak dosavadní odhady České národní banky (ČNB).
-
Investice do nemovitostí? Recese může způsobit pokles cen o 20 procent, varuje ekonom David Navrátil
Až dvě třetiny Čechů plánují v letošním roce úpravy svého stávajícího bydlení. Jenomže materiál na stavby buď není, nebo je výrazně dražší.