„Je to životaschopný kompromis.“ Německé SPD, Zelení a FDP se shodli na programu, shrnuje expertka
Do Vánoc by Německo mohlo mít novou vládu – sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP) oznámili, že se dohodli na společném programu. „Je to životaschopný kompromis,“ soudí Zuzana Lizcová z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Upozorňuje ale, že nejprve ho budou muset schválit jednotlivé strany na svých stranických sjezdech, přičemž Zelení nechají o vyjednaném programu dokonce hlasovat celou členskou základnu.
Podle odbornice za Německo lze říct, že každá ze stran nakonec dokázala prosadit svá klíčová témata. U Zelených je to společný cíl udržet globální oteplování pod hranicí 1,5 stupně, tomu se má podřídit ekonomická reforma.
Čtěte také
SPD vyjednala klíčový požadavek na zvýšení minimální mzdy a další ústupky v sociální oblasti a FDP se pro své voliče povedlo zamezit zvyšování daní.
Právě v otázce daní museli udělat výrazný ústupek Zelení, přibližuje Lizcová: „Velkou část investic chtěli financovat prostřednictvím vyššího daňového zatížení, a to se vůči liberálům prosadit nepodařilo.“
V čem se naopak FDP a Zelení shodují, je větší důraz na otázku lidských práv. Směřování zahraniční politiky země by to ale výrazně ovlivnit nemělo.
Václav Jabůrek, zpravodaj v Německu, Český rozhlas
Zuzana Lizcová, Institut mezinárodních studií fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy
Kateřina Davidová, analytička výzkumného centra EUROPEUM
Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
„Je nutné si uvědomit, že německá zahraniční politika dlouhodobě prosazuje velkou kontinuitu a je na ní široká společenská shoda. Nedá se tedy očekávat, že by došlo k zásadním rychlým zlomům,“ upozorňuje Lizcová.
Rusko i Čína, kterých by se důraz na dodržování lidských práv mohl dotknout, jsou navíc důležitými německými obchodními partnery, uzavírá expertka.
Jak bude vypadat zelené směřování země? A v čem bude klíčový německý postoj k vynucování rozpočtových pravidel? Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Lukáše Matošky.
Související
-
Příběhy lidí v pohraničí se liší mírou bolesti. Česko-německé vztahy jsou neuzavřené, míní historik
„Mám pocit, že tato otázka je pro mnohé dosud neuzavřená. A neuzavřená je mnohdy i debata mezi oběma stranami,“ uvažuje historik Tomáš Cidlina v pořadu Hovory.
-
V Německu se začal průmyslově vyrábět syntetický kerosin. Ani to nevyřeší problém s emisemi z létání
Základní surovinou je oxid uhličitý. Získává se z ovzduší a také ze zařízení na výrobu bioplynu. Jeho sloučením s vodíkem pak vznikne palivo označované jako e-kerosin.
-
V Německu si vítězné strany nemohou diktovat, záleží na ústupcích Zelených a FDP, míní politoložka
Už víc než týden v Německu probíhají povolební vyjednávání. Takřka jisté je to, že zemi povede po šedesáti letech vláda trojkoalice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.