V Německu si vítězné strany nemohou diktovat, záleží na ústupcích Zelených a FDP, shrnuje politoložka
Už víc než týden v Německu probíhají povolební vyjednávání. Takřka jisté je už to, že zemi povede po šedesáti letech vláda trojkoalice. Otázkou ale zůstává, zda v čele sdružení stran stane vítězná Sociálnědemokratická strana Německa (SPD), nebo těsně druhá Křesťanskodemokratická unie (CDU/CSU). Vše tedy stojí na ochotě dvou menších subjektů udělat ústupky k jedné či druhé straně, říká politoložka Kateřina Smejkalová z nadace Friedrich-Ebert-Stiftung.
„Liberálové (FDP) jsou programově proti zvedání daní nebo navyšování minimální mzdy. Tam se dá očekávat, že budou vyjednávání náročná, protože v SPD je výrazné levicové křídlo Jusos (Mladí socialisté). V poslanecké frakci je jich skoro čtvrtina a jsou vždy radikálnější než stranický mainstream. Dá se očekávat, že v okamžiku, kdy by se SPD začala tvářit, že udělá nějaké ústupky v sociální oblasti, tak půjdou na barikády.“
Čtěte také
Shrnuje Smejkalová kritická místa, na které mohou politici narazit při vyjednávání o koalici SPD, Zelených a FDP. V případě druhé varianty, tedy trojkoalice s CDU/CSU, je pak možným neuralgickým bodou sociální oblast a priority Zelených.
Paradoxní je, že obě vítězné strany, SDP a CDU/CSU omezují ve snaze ujmout se vlády subjekty, které ve skutečnosti skončily daleko na druhém a třetím místě, glosuje Smejkalová: „Nakonec vítězné strany vůbec nebudou těmi, které si budou moci diktovat a vytvářet vládu ke svému obrazu.“
Zpravodaj Süddeutsche Zeitung v Berlíně Daniel Brössler se domnívá, že pravděpodobnějším scénářem je výsledná koalice v čele se sociálními demokraty. V neprospěch druhé varianty totiž hraje aktuální situace uvnitř CDU/CSU, kde má volební lídr Armin Laschet slabou pozici, tvrdí.
Václav Jabůrek, zpravodaj v Berlíně, Český rozhlas
Kateřina Smejkalová, politoložka, německá nadace Friedrich-Ebert-Stiftung
Daniel Brössler, zpravodaj Süddeutsche Zeitung v Berlíně
Robert Schuster, vedoucí zahraniční rubriky Lidových novin
„Problém ale je, že liberálové řekli, že do vlády půjdou jen v situaci, kdy nebude skutečně žádné zvyšování daní. SPD a Zelení přitom některé daně zvyšovat chtějí,“ upozorňuje host Jana Bumby.
To, na čem se hybatelé povolebních rozhovorů – Zelení a liberálové – shodnou, jsou podle Brösslera kapitoly modernizace a klimatická politika.
Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Jana Bumby.
Související
-
Jan Fingerland: Multietnické Německo má multietnický parlament
Německá společnost už je dnes jasně multietnická, i když různí mí němečtí přátelé mi poskytují velmi odlišné hodnocení toho, jak to sami Němci chápou a vítají.
-
Německu se daří, ale na obzoru jsou problémy. Angela Merkelová toho hodně zanedbala, píše Economist
Jen Otto von Bismarck a Helmut Kohl stáli v čele Německa déle než Angela Merkelová, jejíž výsledky jsou skromnější než jejich. A seznam opomíjených problémů je dlouhý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.