Jakeš na Červeném Hrádku: kůl v plotě, hodná holka Zagorová i kritika Havla

25. listopad 2019

Původně to mělo být pouze neveřejné vystoupení generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše. Tehdy se setkal (17. července 1989) s komunistickými funkcionáři Západočeského kraje. Jeho projev se ale velmi rychle stal nejen veřejným, díky záznamu tehdejších pracovníků Československé televize se dostal až do mnichovské Svobodné Evropy.

Nejenže onen projev „Svobodka“ vysílala, ale lidé si ho natáčeli stále dokola na magnetofonové kazety. Byla to totiž jedna perla vedle druhé a působil téměř jako humoristický pořad. Otázkou ale zůstává, jestli věrně popisoval realitu dané doby.

Zagorová i Havel

Mluvil o různých tématech, od problémů životního prostředí, přes perestrojku přicházející ze Sovětského svazu po nástupu Michaila Sergejeviče Gorbačova do čela státu po hodnocení „osmašedesátníků“ a disidentů v čele s Václavem Havlem. Jedním z témat byla také tehdy aktuální petice Několik let a hvězdné sousloví o populární zpěvačce Haně Zagorové, Jakešovými slovy milé holce, která bere už tři roky 600 tisíc.

Čtěte také

Vztah vůči státníkům jiných zemí také charakterizuje pasáž, kdy ministr zahraničí Spolkové republiky Německo oslovil československé komunisty, kteří stáli v čele státu, aby byla umožněna cesta Václava Havla na předání ceny německých knihkupců.

K tomu Jakeš uvedl: „Pan Genscher o to požádal a my jsme to vyslechli, no a nechali bez odpovědi. Řekli jsme: zvážíme, no, co se budeme o takové věci tam hádat, to je naše záležitost, jestli to uděláme, nebo neuděláme. No je jasný, že ho tam nepustíme, prostě.“

Neschopnost reagovat

Situace tehdejšího Československa vskutku nebyla jednoduchá. Prohlubující se ekonomické problémy, vnitropolitické změny v sousedních státech, mezinárodněpolitický kontext a již zmiňovaná změna kurzu ze Sovětského svazu. A dlužno připomenout i roli Ronalda Reagana, prezidenta Spojených států amerických, který komunistický blok označil za „říši zla“ a byl zastáncem velmi tvrdé politiky vůči komunistickým státům.

Čtěte také

Obraz prvního muže ve státě, kterým Jakeš byl, je smutnou ukázkou toho, jaké bylo vedení státu, a také smutnou ukázkou neschopnosti jakkoliv reagovat na vnitropolitické problémy. Otázkou ale zůstává, zda byl onen Jakešův projev reálným popisem stavu státu?

„Jeho proslov reálným popisem byl, ale způsob, jakým vše prezentoval, byl naprosto neuvěřitelný. Do vedení státu se dostávali lidé, kteří byli loajální a měli průkaz komunistické strany,“ odpovídá Kalous. 

Pořad připravila a moderuje Ivana Chmel Denčevová, hostem byl historik Jan Kalous, režii měl Michal Bureš.  

Spustit audio

Související