Germanizace dětí za druhé světové války byla genocidou. Počet poněmčených neznáme, říká historička
Válečnou kořistí se stávají i děti. A bohužel to není jen uzavřená kapitola dějin druhé světové války. Tehdy šlo o germanizaci, tedy aby Třetí říše měla dostatek budoucích občanů splňujících jejich zločinná rasová kritéria. Traumata dětí i jejich rodin přetrvávala další desetiletí. „Děti hodné poněmčení byly vybírány na základě zdravotních prohlídek. O jejich účelu nevěděli ani představitelé protektorátní správy,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus historička Pavla Plachá.
Rasová selekce souvisela s plány na germanizaci území, která byla okupována. Výstražným mementem zneužití vědy a etiky se staly akademické obory, kdy například na německé části pražské Karlovy univerzity bylo hned několik rasově orientovaných takzvaných vědeckých oborů.
V českých zemích se oběťmi germanizace stávaly nejen české děti, ale také ty polské, případně děti ze smíšených rodin. Prostě všechny, které se hodily k poněmčení podle plánu nacisty Heinricha Himmlera.
Čtěte také
„Přesný počet dětí, které byly germanizovány, neznáme. Orientačně se můžeme řídit tím, že v roce 1947 bylo hlášeno pátrání po 1 750 dětech, ale mezi nimi byly také děti zavlečené do koncentračních táborů,“ připomíná v pořadu Jak to bylo doopravdy historička Plachá a vysvětluje:
„Děti hodné poněmčení byly vybírány na základě zdravotních prohlídek. Ty zahrnovaly informace o tělesné konstituci – výška, váha, barva očí, barva kůže, tvar záhlaví. Následně byly pořizovány jejich fotografie. O skutečném úmyslu nevěděli ani představitelé protektorátní správy, na oko byly totiž tyto prohlídky vydávány jen jako zdravotní.“
Nechtěly se vrátit
Vhodné děti putovaly do speciálních dětských táborů a pak k případné adopci do Německa. Takový byl příběh i dětí Šámalových.
„Děti Milady a Jaromíra Šámalových byly uneseny nacisty v rámci odvetných opatření po atentátu na Reinharda Heydricha. Pak byly poslány na rasové přezkoumání, do dětského domova a k adopci. Německá rodina Weissových, která je adoptovala, ale tajně kontaktovala rodinu dětí s informací, že jsou v pořádku,“ uvádí jeden z mnoha příkladů historička.
Čtěte také
I proto byly po válce tyto děti nalezeny. Příznačné bylo, a to nejen pro ně, že už neuměly česky a měly jiná jména.
Tragickým koncem pro řadu takto adoptovaných dětí bylo i to, že se třeba už po válce nechtěly vrátit domů, do Československa. Neuměly česky, nepamatovaly si své rodiče a u „nových“ rodin si prostě zvykly.
Příběhy dětí spjaté s vyhlazením Lidic jsou dalším důkazem zločinů nacistického režimu. Ty, které se k poněmčení nehodily, byly častokráte zavražděny.
Zločinci před soudem
Mezi germanizační praktiky můžeme zařadit i zřizování dětských školek a škol, kam byli rodiče (často ze smíšených manželství) nuceni zapsat děti i pod pohrůžkou, že pokud tak neučiní, budou jim děti odebrány. Dalším prostředkem germanizace bylo Kuratorium pro výchovu mládeže, kde byl uplatňován výchovný model nacistické ideologie.
Čtěte také
Po válce se někteří ze zločinců ocitli před soudem. „Byl to osmý Norimberský proces. Před soudem stanulo 14 vysoce postavených příslušníků SS a vysokých úředníků. Výsledkem pak byly vysoké tresty a někteří obvinění byli potrestáni až 25letým vězením,“ říká Pavla Plachá.
O několik let později pak probíhal v Izraeli soudní proces s nacistou Adolfem Eichmannem, který následně znamenal přijetí usnesení OSN o nepromlčitelnosti daných zločinů a zločinů proti lidskosti. Tehdy tam svědčily také „lidické děti“.
„Germanizace dětí byla zločinem proti lidskosti,“ je si jistá historička. „Rasová selekce a násilná germanizace byla zločinem genocidy. Němci lovili v různých vodách mezi dětmi a snažili se získat to takzvaně nejlepší. A není to jen tématem historie, se stejnými postupy a procesy se můžeme setkat i dnes, byť v jiném kontextu, ale principy zůstávají. A proto je dobré i dnes za tyto oběti mluvit.“
Související
-
Nezištný zachránce dětských životů – to byl Přemysl Pitter. Pečoval o malé Němce, Čechy i Židy
Československý duchovní myslitel, kazatel a neúnavný pomocník všem trpícím. Dočkal se za své zásluhy ocenění? Po tom pátrá další díl cyklu Jak to bylo doopravdy.
-
Proč se Češi nesměli stát součástí nacistické armády? „Odmítal to sám Hitler,“ vysvětluje historik
Jaký byl osud vojenské jednotky Dobrovolnická svatováclavská rota, která začala vznikat na sklonku 2. světové války v protektorátu? Nejen o tom je Jak to bylo doopravdy.
-
Historik: Antisemitismus tady byl ještě před nacisty, a to ze strany českých nacionalistů
Nacismus si spojujeme s otřesným chováním k židovským spoluobčanům, teď se projevy nenávisti vracejí. Byl antisemitismus tu už před válkou? Odpoví Jak to bylo doopravdy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.