Proč se Češi nesměli stát součástí nacistické armády? „Odmítal to sám Hitler,“ vysvětluje historik
Kolaborace v období druhé světové války byla v české historii dlouho tabu. Toto téma se začalo rozebírat až v 60. letech, včetně historie zvláštní vojenské jednotky zvané Dobrovolnická svatováclavská rota. Jaký byl její osud? Nejen o tom je další díl pořadu Jak to bylo doopravdy, tentokrát s historikem Jiřím Plachým.
Dobrovolnická svatováclavská rota se zformovala na území protektorátu na sklonku 2. světové války. V současnosti se stala tématem dezinformačních aktivit některých ruských webů a také českých neonacistických skupin. Záměrně ji zařazují jako součást vojenské složky Waffen-SS, kterou ovšem nikdy nebyla.
Češi byli za války ve zvláštní pozici, co se týká jejich vojenského angažmá.
„Službu Čechů v německé armádě Adolf Hitler zásadně odmítal. Obával se, že by ji většina využila k tomu, aby přeběhla na stranu nepřítele. Český kolaborant, který se po vzniku protektorátu do německé armády chtěl přihlásit, se musel nejprve stát Němcem a získat říšské občanství. Teprve potom mohl obléknout uniformu,“ vysvětluje host pořadu Plachý.
Čtěte také
„Čeští kolaboranti o této Hitlerově fobii nevěděli a domnívali se, že se okupantům zavděčí tím, že vytvoří českou dobrovolnickou jednotku a ta bude bojovat na Východě,“ pokračuje Plachý.
Válečné roky Hitlerovu strategii o „vojákovi árijské krve“ postupně nabourávaly. Do armády se tak dostali i lidé dalších národností, jen Čechy zásadně odmítal.
Poslední válečný rok byl ve znamení defétismu na straně nacistů. Mezi německými obyvateli protektorátu se šířila apatie a beznaděj oproti radostným a nadějeplným očekáváním většiny Čechů, kteří s postupem spojenců doufali v Hitlerovu porážku a konec hrůzné války.
Rota nezletilých
Do beznadějné situace tak vstoupily úvahy o vojenské protektorátní jednotce, kterou nakonec schválil K. H. Frank a jejím zřízením bylo pověřeno Kuratorium pro výchovu mládeže.
„Byla to organizace českých dětí a české mládeže po vzoru Hitlerjugend, jejímž posláním bylo vychovat z dětí loajální občany protektorátu,“ přibližuje Plachý.
Čtěte také
To se hodilo i K. H. Frankovi, který poté vydal pokyn k jejímu zřízení jako součásti Kuratoria, protože tím nebyl porušen stále platící Hitlerův zákaz.
Z dnešního pohledu pak bylo ironií, že v rámci stanovení názvu byl opět zneužit patron a světec sv. Václav, který se pro nacisty stal symbolem podřízenosti českých zemí. Jednotka se jmenovala Dobrovolnická svatováclavská rota.
Byly vydány výzvy k nástupu do této jednotky, ale podle Jiřího Plachého příliš nezafungovaly.
„V první fázi bylo zhruba 50 přihlášených a o měsíc později zhruba 30 dobrovolníků z celého území protektorátu. Šlo o velmi mladé, často nezletilé chlapce. Někteří byli z kolaborantských rodin, ale většina toužila po dobrodružství a přihlásili se dokonce bez souhlasu rodičů,“ popisuje historik.
Zatýkání a soudy
Následoval výcvik a výzbroj. Přesto zůstalo využití Svatováclavské roty například na frontě nereálné. Za pár týdnů válka skončila a během povstání v květnu 1945 byli členové této roty pozatýkáni.
Nakonec stanuli před soudem, protože jejich angažmá bylo hodnoceno jako retribuční zločin. Některým byly přičteny i další hříchy z období války a skončili na popravišti.
Na otázku pořadu, jestli se Češi neměli stát součástí Hitlerovy armády, historik Plachý odpovídá: „Neměli a ani se nestali. V tomto směru jsme jediným evropským národem, který o sobě může něco takového prohlásit. Ale nebylo to z vůle kolaborantů, ale přímo z vůle Hitlera.“
Více si poslechněte v pořadu Jak to bylo doopravdy Ivany Chmel Denčevové.
Související
-
Eduard Stehlík: Hitler v roce 1938 vyhrál mediální válku. Je otázka, jestli by skutečně zaútočil
V německých archivech Stehlík nenašel nic o tom, že by se Wehrmacht v roce 1938 připravoval na válku. K žádným zásadním vojenským přesunům proti Československu prý nedošlo.
-
Hitler ven, Stalin sem!
Měla třetí republika šanci nestat se pouze přechodovým mezikrokem ke komunistické totalitě? A existovaly tu síly, které se samostatnost či její obnovení snažily obhájit?
-
Erwin Rommel: Ten Hitler snad není normální?
Německý polní maršál Erwin Rommel byl považován za jednoho z nejlepších taktiků druhé světové války. Rommel, přezdívaný Pouštní liška, se proslavil jako velitel Afr...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.