František Teuner: Kolaborant, který vedl Kuratorium pro výchovu mládeže

20. červen 2024

Národní soud po válce trestal nejvýznačnější zrádce a kolaboranty. Patřil k nim i František Teuner. 

Muž, který se pokusil přinést nacistickým okupantům „na zlatém podnosu“ českou mládež. Lékař, který v letech Protektorátu Čechy a Morava vedl neblaze proslulé Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě, organizaci pro nacistické ovládání mladých lidí.

Čtěte také

Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě - státní mládežnická organizace totalitního typu s povinným členstvím pro českou mládež ve věku od 10 do 18 let založená v květnu 1942. Práci s mládeží oficiálně zahájila v březnu 1943.

Hlavní náplní činnosti organizace měla být mimoškolní výchova české mládeže v duchu nacionálního socialismu, podíl na realizaci nacistické politiky sociální demagogie, mobilizaci společnosti v rámci totální války, germanizaci českomoravského prostoru a nezanedbatelná byla též její úloha propagandistická. V čele Kuratoria byl jeho předseda a současně ministr školství a lidové osvěty Emanuel Moravec.

V repríze pořadu Teunera připomínají historik Eduard Burget a publicista Jan Sedmidubský, na webu poslouchejte jen do 20. července 2024.

autoři: Eduard Burget , Jan Sedmidubský
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.