František Teuner: Kolaborant, který vedl Kuratorium pro výchovu mládeže
Národní soud po válce trestal nejvýznačnější zrádce a kolaboranty. Patřil k nim i František Teuner.
Muž, který se pokusil přinést nacistickým okupantům „na zlatém podnosu“ českou mládež. Lékař, který v letech Protektorátu Čechy a Morava vedl neblaze proslulé Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě, organizaci pro nacistické ovládání mladých lidí.
Čtěte také
Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě - státní mládežnická organizace totalitního typu s povinným členstvím pro českou mládež ve věku od 10 do 18 let založená v květnu 1942. Práci s mládeží oficiálně zahájila v březnu 1943.
Hlavní náplní činnosti organizace měla být mimoškolní výchova české mládeže v duchu nacionálního socialismu, podíl na realizaci nacistické politiky sociální demagogie, mobilizaci společnosti v rámci totální války, germanizaci českomoravského prostoru a nezanedbatelná byla též její úloha propagandistická. V čele Kuratoria byl jeho předseda a současně ministr školství a lidové osvěty Emanuel Moravec.
V repríze pořadu Teunera připomínají historik Eduard Burget a publicista Jan Sedmidubský, na webu poslouchejte jen do 20. července 2024.
Související
-
Emanuel Moravec a Lída Baarová: Kolaborovali s nacisty záměrně?
Nikdy nesuď člověka za jeho činy, pokud jsi nebyl na jeho místě, píše se v Talmudu. Stejnou moudrostí se řídí Stanislav Motl.
-
Byli prezident Hácha a premiér Bienert zrádci? Možná jen zachraňovali, co šlo
Hranice mezi protinacistickým odbojem, pasivní rezistencí, netečností, vstřícností k okupantům, anebo aktivní kolaborací je často pohyblivá a na první pohled nezřetelná.
-
Válečná kolaborace s nacistickým režimem u nás hrála nemalou roli
Jak se z obyčejných lidí stávají udavači a jak se hrdinové mění na antihrdiny? To je téma série cyklu Století příběhů.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka