Století příběhů se opírá především o unikátní vzpomínky, které za téměř dvacet let zaznamenali dokumentaristé z archivu Paměť národa a také redaktoři Českého rozhlasu. Pořad se vysílá pětkrát do roka (vždy několik dílů v tematické sérii) a připravují jej Adam Drda a Mikuláš Kroupa, které rozhlasoví posluchači znají jako autory paměťového cyklu Příběhy 20. století (rovněž Český rozhlas Plus).
V čem se „speciál“ liší? Především by měl Příběhy 20. století rozvíjet, věnovat se podrobněji, na větším prostoru a živou formou určitým historickým fenoménům – není tedy zaměřen v první řadě na jeden lidský osud a jednu paměť, ale na události, které se odrazily v mnoha životech.
Století příběhů se soustředí na témata, která ukazují, co se ve 20. století české společnosti přihodilo, a přitom jsou mnohdy opomíjená, zapomínaná nebo je jejich převládající interpretace sporná.
Nejnovější články
-
Bití demonstrantů nám tehdy nepřišlo nemorální, vysvětluje bývalý policista z pohotovostního pluku
Jak prožívali klíčové listopadové události roku 1989 komunisté, pohraničníci, policisté z pohotovostního pluku? Podle nich prohrálo cosi, co pomáhali budovat a v čem žili.
-
Z listopadové naděje na lepší život zůstává kocovina. Bývalé vězně štve nepotrestání komunistů
Na sametovou revoluci lidé vzpomínají jako na nejkrásnější chvíle v životě, ale i na vzplanutí marných nadějí. Velká očekávání vystřídalo bolestivé střízlivění a kocovina.
-
Jak prožíval filmový Gottwald Jiří Štěpnička pád komunismu? Niterně a náročně, vypráví herec
Jak prožívali sametovou revoluci herec, vědec, student gymnázia, kněz a političtí vězni? Podcast Století příběhů přináší i vzpomínky herce Jiřího Štěpničky.
-
Vymodlená svoboda. O pád komunismu se zasloužili i katolíci, vypískali ministra a svatořečili Anežku
Převrat v listopadu 1989 v Československu proběhl „sametově“. Proč vedení KSČ a státu nepovolalo armádu? Proč Lidové milice nedostali rozkaz k zásahu proti demonstrantům?
-
Století příběhů: Sportovci se v komunistické zemi stávali nástrojem propagandy i oběťmi perzekuce
„Rozjásaly se ulice, barvami a krásou se ozdobila Praha. Začaly slavné a krásné dny první celostátní spartakiády. Zde kráčí a zpívá šťastná budoucnost našich národů.“
-
Století příběhů: Sportovci se v komunistické zemi stávali nástrojem propagandy i oběťmi perzekuce
Aparát KSČ zasahoval v Československu do všech oblastí života: sport nevyjímaje. Sport měl být podřízen ideologii a stejně tak mocenským zájmům strany.