Jak se vedlo žákům českých škol v Británii za druhé světové války?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy „Sešlo se nás tam asi 120 dětí, samí Češi a Slováci, jedna anglická učitelka a profesoři byli českosloveští vojáci,“ vzpomíná Lady Milena Grenfellová-Bainesová

Děti v exilu. Tak by se dal ve zkratce nazvat další díl seriálu 100 příběhů z protektorátu.

Tentokrát se přeneseme do Velké Británie před Vánocemi 1942. Do škol, které tehdy zajišťovaly výuku v češtině, chodily nejen děti českých pracovníků v Anglii, tedy především z rodin české a slovenské diplomatické komunity v Londýně, ale děti prakticky všech, kterým se podařilo z protektorátu uprchnout s celou rodinou.

Čtěte také

Na konci roku 1942 mnohé děti navštěvovaly tyto školy už třetí nebo dokonce čtvrtý školní rok, přesto si některé ještě pamatovaly svou školní docházku doma. A pro mnohé děti to byla pochopitelně už několikátá školní štace v rámci složitých cest, kterými se jejich rodiče z území Československa snažili dostat do svobodného světa.

Příspěvek BBC z předvánoční návštěvy českých dětí dodnes nepostrádá živost a působivost. Uslyšíme v něm zpěv vánočních koled, svědectví o těžkostech výuky i o tom, jak bylo možné je překonávat.

Tradici československých škol ve světě probírala Milena Štráfeldová s historikem a bývalým senátorem Tomášem Grulichem.

autor: Milena Štráfeldová
Spustit audio

Související