Velikonoční poselství Hany Benešové z roku 1941. V exilu organizovala Československý červený kříž

Od září roku 1940 začal v londýnském exilu působit Československý červený kříž, doma nacisty rozprášený. Přirozený úkol zorganizovat pokračování této organizace ve svobodném světě připadlo manželce exilového prezidenta Edvarda Beneše Haně. 

Jako čestná předsedkyně londýnského Československého červeného kříže ovšem působila po celou válečnou dobu. V praxi to znamenalo neúnavnou organizační práci.

Jak uvádí historik Petr Zídek, pro Hanu Benešovou nešlo o žádnou čestnou nebo reprezentační funkci. Do Velikonočních svátků roku 1941 nás zavede záznam z vysílání BBC.

autor: Milena Štráfeldová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.