Izolací budou paradoxně trpět nejvíc ti Rusové, kteří Putinovi nikdy nefandili, tvrdí sociolog Kostelecký
Západ se shodl na trestu za rozpoutání války na Ukrajině a uvalil na Ruskou federaci až dosud bezprecedentní sankce. Zemi by měly uvrhnout do izolace na dlouhou dobu. „Vznikne společnost zahleděná do sebe, často s představou, že jsou její členové oběti. Určitě spoust Rusů začne obviňovat západní země z toho, že izolaci způsobily,“ uvádí v Osobnosti Plus sociolog Tomáš Kostelecký.
Podle badatele Kosteleckého si Rusové začnou myslet, že jim ubližujeme. „Budou se to snažit vytěsnit, nebo to nebudou vědět, či nebudou chtít připustit, že válku způsobili oni.“
Nemusí všichni stát semknuti za svým vůdcem. Ostatně, teď ani nevíme, kdo tím vůdcem bude.
Tomáš Kostelecký
Rusko je ale mnohonárodnostní stát, upozorňuje. „Takže zdaleka ne všichni jsou Rusové, kteří by viděli nějakou ideu velkého Ruska a všeslovanství. Také zdaleka ne všichni jsou spokojení s tím, jak zemi Vladimir Putin vede.“
Čtěte také
„Nemusí to tedy znamenat, že budou všichni stát semknuti za svým vůdcem, ostatně také nevíme, kdo tím vůdcem bude.“
Problém je, že v nesvobodné společnosti jako je Rusko je velmi složité zjistit, co vlastně lidé opravdu myslí. „Nedovedu si představit, že by se tam teď udělal nějaký reprezentativní, kvalitní a nezávislý průzkum veřejného mínění.“
Bez internetu, jen u státní televize
Někteří lidé jsou určitě schopni svůj postoj změnit, zvláště měli-li by dostatek informací. „Přístup k internetu mají v Rusku vzdělanější lidé z měst, ale ruská společnost je hodně maloměstská, venkovská.“
Čtěte také
Existuje tedy velká část těch, kteří nemají internet a dívají se jen na státní televizi. „Pro ně vlastně ani ta izolace nemůže být velký rozdíl. Paradoxně nejvíc izolací Ruska budou trpět ti, kteří byli nejmenšími příznivci Putinovského režimu.“
„Když někdo pracuje jako řidič městské hromadné dopravy nebo kuchařka ve školní jídelně v menším městě za Uralem, tak pro ně se život moc nezmění, ale možná se změní ceny v obchodech.“
Nejvíc budou izolací nejmenší příznivci režimu.
Tomáš Kostelecký
Sociolog odhaduje, že většině Rusů na demokracii nebo lidských právech nesejde. „Jde jim o to aby se měli relativně dobře a měli splněné základní potřeby.“
„A hrdost spojovaná s příslušností k velkému národu jim možná třeba kompenzuje fakt, že výborně funguje i demokracie. Takže Rusové po demokracii tak strašně netouží, nebo to minimálně není vidět.“
Čtěte také
Přestože ekonomické sankce dopadnou nejvíce na městskou a vzdělanou část ruské populace, z níž část nesouhlasila s Putinovým režimem, přesto je nutné na na sankcích trvat, vysvětluje vědec.
„Kdybychom na agresi Ruska nereagovali, mohlo by to povzbudit Rusko k dalším expanzím a k dalšímu zvětšování tlaku, a to včetně vojenského. Nejen na Ukrajinu, ale i na další země. Takže je to zcela sebezáchovný krok Západu, který dopadne na všechny, ale tak to prostě je,“ shrnuje Tomáš Kostelecký.
Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiu.
Související
-
Jsou sankce efektivní? Diktatury s nimi dokáží existovat, upozorňuje německý ekonom
U známých případů užití sankcí existují jen omezené důkazy o jejich efektivnosti. Příkladem může být Kuba, kterou Spojené státy ekonomicky svazují už od konce 50. let.
-
Sankce nezbaví Rusko schopnosti válčit. Munici a palivo si umí vyrobit, upozorňuje ekonom Singer
Kreml tvrdí, že je Rusko na sankce připravené. Podle bývalého guvernéra ČNB je za tím propaganda a pocit, že Rusové jsou na ekonomické problémy zvyklí.
-
Ekonomka: Sankce budou bolet všechny. Západ je v lepší kondici, ale občané Ruska jsou ochotní trpět
„Kdyby zůstalo jen u těchto sankci, které už byly ohlášeny a schváleny, tak je to pro Rusko jen žlutá karta. Každé sankce něco stojí i ty státy, které je uvalují.“
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka