Alexandr Mitrofanov: Zlý Putin a pomýlení Rusové. Nebo je to jinak?
Pro zájemce o dění kolem Ruska a Ukrajiny, který vývoj podrobně nesleduje, ale řídí se takzvaným zdravým rozumem, by mohl znít logicky závěr, že Putinovi odpůrci v emigraci soustřeďují všechny síly k tomu, aby docílili porážky současného Ruska, a tudíž bezvýhradně podporují Ukrajinu v jejím boji.
Čtěte také
Doopravdy je to ale tak, že nejbouřlivější diskuse uvnitř ruské emigrace – sami účastníci se obvykle slovu emigrant vyhýbají a označují se za relokanty –, neběží o tom, jak co nejúčinněji podpořit Ukrajinu a přiblížit porážku ruských vojsk. Debatuje se místo toho na téma Zlý Putin a nevinní Rusové, anebo je to jinak?
Jen zlý uzurpátor?
Možná si někdo ze čtenářů všiml výroků politických vězňů Putinova režimu, kteří se nedávno ocitli na Západě výměnou za agenty Moskvy a ihned prohlásili, že za všechno může zlý uzurpátor, ale ruské obyvatelstvo je v jádru hodné, jen je pomýlené.
Nebyl to náhodný výstup. Opakování přišlo 17. listopadu, kdy Julie Navalná, Vladimir Kara-Murza a Ilja Jašin uspořádali v Berlíně manifestaci zahraničních Rusů.
Čtěte také
V prvních řadách šli tito politici, kteří aspirují na vedoucí úlohu. Protestovali proti válce –abstraktně – a proti Putinovi. Prostřednictvím skandování v centru Berlína: Putine, zmizni! Je přirozené, že se Putin ve svém bunkru těchto několika tisícovek bezmocných, leč sebevědomých jedinců neskutečně polekal a začal ihned přemýšlet o odchodu…
Básník Alexandr Delfinov zareagoval na tento pochod Putinových odpůrců a zároveň milovníků ruského obyvatelstva dlouhým textem, ze kterého ocituji začátek:
„Toto není Putinova válka.
Protože mnoho lidí je inspirováno
myšlenkou russkogo mira,
který nikde nekončí.
Příliš mnoho lidí je skutečně inspirováno
myšlenkou utlačování ostatních,
aby unikli pocitu, že sami jsou utlačováni.
Příliš mnoho lidí se chopí zbraní
s pocitem radosti a osvobození,
protože pro ně je zničení Ukrajiny
jako získání trvalé identity.
Podívej se do očí takového vojáka.
Uvidíš temný, ledový plamen,
který ho pohání.
A ten voják má své jméno, své příjmení.
A naučil se zabíjet.“
Není to jen Putin
Sociolog Igor Ejdman k sporu o tom, jestli jde jen o Putinovu válku, anebo je to válka schvalovaná většinou obyvatel Ruské federace, podotkl:
„Diktátorovy imperiální ambice, jeho krutost, nacionalistická povýšenost, xenofobie a homofobie, patriarchální sexismus a deklarované maskulinní autoritářství se snadno včlenily do kolektivního nevědomí značné části Rusů. Nejprve přijali jeho obraz, rétoriku, metody a pak automaticky také válku. Jako přirozené pokračování všech těchto základních rysů.“
Politolog Alexandr Morozov z Univerzity Karlovy si všímá v průzkumech veřejného mínění, že více než třetina Rusů je pro pokračování války proti Ukrajině a přitom 60 procent vyjadřuje loajalitu Putinovi, pokud se nyní rozhodne stanovit prozatímní výsledky záborů území jako výsledek agrese.
Problém zjevně nevězí pouze ve zlém tyranovi.
Autor je komentátor serveru novinky.cz
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.