Hlas Ameriky ze střední Evropy aneb Bdělá a ostražitá StB 80. let

21. leden 2023

Kolikrát byl v Československu zadržen a kterých protirežimních akcí v závěru normalizace se jako novinář osobně zúčastnil – také na to vzpomíná americký reportér Jolyon Naegele. Čtvrtá část pořadu obsahuje unikátní nahrávky, které v druhé polovině 80. let natáčel pro rozhlasovou stanici Hlas Ameriky. Obsahují záznamy z demonstrací a rozhovory s hlavními aktéry.

Jolyon Naeagele vzpomíná na trojí zadržení našimi represivními orgány – na pohřbu básníka Jaroslava Seiferta v roce 1986 a před demonstracemi 21. srpna a 10. prosince 1988. Ta druhá byla tehdy – zcela výjimečně – komunistickými orgány povolena.

Čtěte také

V pořadu zazní ukázky z nahrávky demonstrace 21. srpna 1988 v Praze, a to jak z Václavského náměstí, kdy jsme vybrali záznam četby dokumentu přijatého účastníky, tak z náměstí Staroměstského, kde Jolyon Naegele čelil otázkám účastníků demonstrace, pro koho nahrávku pořizuje.

Tento záznam je pak doplněn kratičkou pasáží z následné oficiální tiskové konference, na které se Jolyon Naegele ptá našich tehdejších představitelů, proč byl 21. srpna 1988 zadržen.

Čtěte také

Další ukázky pocházejí z 10. prosince 1988. Nejprve je to úryvek z improvizované tiskové minikonference, na které Marta Kubišová (která tento den poprvé po skoro 19 letech zpívala na veřejnosti československou hymnu) odpovídala na otázky zahraničních novinářů.

Následně pak ukázka z delšího rozhovoru s novinářem a disidentem Jiřím Dienstbierem, pozdějším ministrem zahraničních věcí o právě proběhlé demonstraci. 

V pořadu zazní také pasáž z delšího rozhovoru s herečkou a disidentkou Vlastou Chramostovou o první demonstraci Palachova týdne v lednu 1989.

Jolyon Naegele při rozhovoru s Václavem Havlem v roce 1990
autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související