Herec Pavel Šimčík: Vize o sobě samém. Zjevil se mi Bůh – v tichu, maličkostech, bez pomp a rámusu
Pavel Šimčík je divadelní a filmový herec a dlouholetý člen souboru Dejvického divadla. Proslavil se rolí hluchoněmého Majora v televizním seriálu Čtvrtá hvězda. V eseji se zamýšlí nad tím, jak se mu změnil v době pandemie pohled na sebe samotného. Poslechněte si, na co přišel.
Pandemie mě zasáhla asi tak jako všechny ostatní nepřipraveného a v nedbalkách. Různé večírky popíjení s kamarády a do toho různé natáčení a hraní po večerech. Takřka mi nic nescházelo. Zdálo se, že svět se ubírá tím správným směrem. Chodil jsem pozdě spát, o to později jsem vstával. Označení bohém jsem bral jako zcela normální až nudný popis mého stavu.
Čtěte také
Je mi 43 let a říkal jsem si, že se usadím tak kolem padesátky. V divadle jsem hrál i pěkné role. Na filmu toho bylo míň, ale staromládenecký život kvetl.
A pak to přišlo. Studená sprcha.
Zavření divadel, konec večírku, konec filozofování nad sklenkou něčeho dobrého. Starý mládenec se ocitl sám. Úplně sám.
Prvních čtrnáct dní jsem nevylézal ani z bytu. Chodil mi nakupovat kamarád.
Je to sen? Říkal jsem si. Zásah Boží prozřetelnosti?
Ocitl jsem se v dětství
Chodíval jsem do té doby pravidelně do kostela. Něco mi však říkalo, že mé probdělé noci se nějak neshodují se zasednutím do lavic v kostele při nedělní mši. A teď to přišlo. Říkal jsem si. Bůh se už odmítal dívat na můj „bohatý“ život a zakročil.
Po čtrnácti dnech jsem opustil byt a vydal se směrem k domovu. Směrem k domovu, kde jsem vyrůstal. Přivítala mě mateřská náruč a bratrské sevření ruky. Začal jsem žít, tak jak jsem žil kdys, než jsem odešel z domova. Zařizoval jsem nákupy a ostatní věci. Dostal jsem k užívání pokoj, kterému jsme jako děti říkávali dětský pokoj.
Čtěte také
Byl jsem doma. U svých blízkých. Ocitl jsem se v dětství.
Život plynul pokojně, až jsem narazil na máminy zápisky za posledních patnáct let. Do doby, než jsem se odstěhoval. Četl jsem. Dychtivě jsem hltal svět, který si moje máma zapisovala a v němž jsem hrál roli i já. Nebyla to hlavní role, ani vedlejší, ale bylo toho dost.
Pročítal jsem se svým životem viděným ne z ptačí perspektivy, ale pohledem svých nejbližších. „Pavel přišel nad ránem. Opět.“ „Dnes hádka s Pavlem.“ A další.
Zápisky mi vyloudily úsměv na tváři, ale něco mi tu začalo docházet.
Nic se nezměnilo. Uvědomil jsem si. Od mého odstěhování se z domu jsem prakticky nezaznamenal žádný pokrok. Můj svět, můj úspěšný svět měl trhlinu.
Já – do té doby dobrý společník, alespoň ze svého pohledu. Ze svého pohledu také přinejmenším princ večírků a zábavný člověk. Dostal jsem možnost uvidět svůj druhý obraz. Nedůtklivý, sobecký, téměř povrchní člověk.
Byla to doba návratu
Blížily se Vánoce a s nimi i termín odkládaného vyšetření srdeční aorty. Rutinní záležitost říkal jsem si. Výsledky dopadly špatně a mě čekalo čtrnáct dní nejistoty a čekání na potvrzovací testy.
Do té doby jsem byl zvyklý každé ráno cvičit a třikrát týdně běhat. Čtrnáct dní jsem měl od doktora v podstatě povoleno jen ležet a chodit. A tak jsem ležel a chodil a zkoumal jsem, co se vlastně děje.
Čtěte také
Objevil jsem spoustu na první pohled nezajímavých věcí. Objevil jsem například korejské romantické drama a korejský jazyk. Objevil jsem nový svět nehektického pohybu na posteli, jehož opak jsem do té doby vytvářel, a spočinul jsem v závětří ticha životní něžnosti rodinného krbu.
Ano, Bůh do mého světa opravdu vstoupil, ale tím nejnepředpokládnějším způsobem. Zjevil se v maličkosti. V tichu. V lásce, se kterou mi máma připravovala večerní kakao. Zjevil se bez pomp. Bez rámusu. Zjevil se v slze dojetí mojí mámy, že jsem zase doma.
Už bydlím zase zpátky na své adrese. U sebe. Prožíváme druhou vlnu této pandemie, potvrzovací testy dopadly lépe než první testy, ale těch téměř tři čtvrtě roku zpátky u našich doslova obrátilo můj životní azimut zpátky o několik desítek stupňů.
Byla to doba návratu. Oprášení starých křivd. Odpuštění. Byla to doba mateřské náruče. Náruče, do které jsem zavítal v této neobyčejné době. V době, ve které se mi zjevil Bůh.
Poslechněte si Vizi v podání autora.
Související
-
Režisér David Ondříček: Vize pro kulturu. Čekám po ní hlad, nenechme lidi vydechnout
Věřím, že se změní tvůrci. Že přijdou s novými tématy a novými myšlenkami. Že nebudou tolik naslouchat mainstreamu, ale budou víc poslouchat tlukot svého srdce.
-
Environmentalista Tadeáš Žďárský: Vize nerůstu. Růst totiž znamená, že planeta je na pokraji kolapsu
Komunismus ani zelený kapitalismus nás z krize nedostanou. Nastal čas dostat ze sebe to nejlepší, co jsme se jako civilizace naučili, a přejít na nerůstovou ekonomiku.
-
Katarzia: Vízia v hudbe. Každý je zodpovený za to, čo vyrobí, rovnako ako za to, akých má fanúšikov
Nechcem viac, ako mám. To čo mám, mi stačí. Rovnako sa mi už nechce hrať na peknú ženu, ktorá si vydobíja pozornosť poslucháčov charizmou a výstredným kostýmčekom.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.