Gita Zbavitelová: Rusko verbuje na Ukrajinu zahraniční žoldáky
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu minulý pátek řekl, že se Moskvě přihlásilo „přes 16 tisíc dobrovolníků z Blízkého východu“, kteří chtějí bojovat proti Ukrajině.
Jeho tvrzení přišlo po prohlášení Kyjeva, že v Mezinárodní legii územní obrany Ukrajiny už válčí na 20 tisíc dobrovolníků z 52 zemí, většinou západních. Není známo, do jaké míry je ruské tvrzení jen propagandistickým strašením, ale přibývá zpráv, že Moskva nábor bojovníků skutečně provádí nejen na Blízkém východě, ale i v Africe.
Čtěte také
Syrský aktivista Umar Abú Lajlá, který stojí v čele skupiny DeirEzzor 24, monitorující válku v Sýrii, řekl tento týden panarabskému serveru The Arab Weekly, že v provincii Dejr az-Zaur už několik dní verbuje ruská žoldácká Wagnerova skupina. Za takzvanou „bojovou roli na Ukrajině“ nabízí zájemcům až tři tisíce dolarů měsíčně podle toho, jak jsou zkušení – zhruba padesátkrát víc, než představuje žold syrského vojáka.
Tentýž aktivista potvrdil Hlasu Ameriky, že jedna syrská proruská polovojenská skupina už Moskvě sehnala čtyři tisíce dobrovolníků. Podle britského Guardianu zveřejnily náborovou výzvu i elitní 4. a 25. divize zvláštních sil syrské armády Bašára Asada. A aktivista syrské opozice Ahmad al-Ahmad deníku řekl, že vojenští velitelé mají na příkaz Rusů verbovat na Ukrajinu jen mladé muže zběhlé v boji ve městě.
Verbování po celé Africe
Podle ukrajinské zpravodajské služby Moskva v Sýrii otevřela náborová střediska na 14 místech, například v Damašku, Aleppu nebo Hamá, a dobrovolníci už podstupují výcvik. Ukrajinští zpravodajci však uvádějí o hodně nižší žold, který Rusové bojovníkům nabízejí – nanejvýš 600 dolarů měsíčně. Dva Iráčané zase řekli asijskému serveru Nikkei Asia, že dostali ruskou nabídku bojovat na Ukrajině za 400 dolarů měsíčně.
Čtěte také
Exilová Syrská observatoř pro lidská práva sdělila agentuře AFP, že Moskva má už 40 tisíc registrovaných dobrovolníků s bojovými zkušenostmi nebo ruským výcvikem, kteří budou mít plat 1100 dolarů měsíčně a nárok na finanční odškodnění za případné zranění. Podle observatoře má o boj proti Ukrajině zájem i 18 tisíc členů syrské vládní strany Baas a palestinských Jeruzalémských brigád, které působí v Sýrii. Hospodářská situace v zemi je špatná, lidé žijí v chudobě a zdroj obživy poskytuje i žoldáctví. Syřané už za Rusko bojovali v Náhorním Karabachu a dodnes bojují v Libyi.
Ty libyjské chce teď Rusko podle ukrajinské rozvědky stáhnout na Ukrajinu a přivézt i žoldáky ze Srbska, tedy jediné země v Evropě, která ruskou invazi na Ukrajinu neodsoudila a odmítá se připojit k evropským protiruským sankcím. Srbsko sice zapojení svých občanů do bojů na Ukrajině kategoricky popřelo, ale podle serveru Balkan Insight je známo, že už před čtyřmi lety bojovalo sedm Srbů na straně donbaských separatistů.
Podle Ruska mají o boj proti Ukrajině zájem nejen žoldáci z Libye, ale i z dalších afrických zemí. Státní agentura Ria Novosti odvysílala videonahrávky, na kterých to potvrzují vojáci z Konga nebo Kamerunu, ale možná jde jen o ruskou propagandu.
Moskva ale v Africe dlouhodobě posiluje přítomnost a navazuje strategická spojenectví s tamějšími autokraty, strůjci převratů nebo vládci, kteří marně usilují o přízeň Spojených států nebo Evropy. Kreml už utužil vztahy se Súdánem, Mali, Středoafrickou republikou, Egyptem, Eritreou, Madagaskarem nebo Mosambikem.
Pomoc wagnerovců
Čtěte také
Putin africkým vládcům a pučistům dodává na ochranu žoldáky z Wagnerovy skupiny a získává za to suroviny, vliv, peníze a základny, ale i podporu na mezinárodní scéně, jako třeba při nedávném hlasování o rezoluci OSN odsuzující ruskou agresi. Těsně před ruskou invazí na Ukrajinu navštívil Moskvu strůjce puče v Súdánu generál Dagolo a slíbil Putinovi, že si může vybudovat strategicky velmi významnou námořní základnu v Port Súdánu v Rudém moři.
Rusko přítomnost Wagnerových žoldáků v Africe prudce zvýšilo – podle agentury AP jen v letech 2015 až 2021 sedminásobně. Pentagon jejich počet v Africe odhaduje až na 5 tisíc. Wagnerovi muži tam vraždí, znásilňují, mučí a hromadně popravují místní obyvatele a plení přírodní bohatství.
Operují i na Ukrajině, a podle ukrajinských zpráv se dokonce pokusili o neúspěšný atentát na prezidenta Volodymyra Zelenského. BBC nedávno odhadla, že jich v zemi působí až 400, a jeden nejmenovaný člen skupiny stanici řekl, že tam dostávají 2100 dolarů měsíčně.
Na Ukrajině jsou i vojáci proruského čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova, který teď navíc podle ruských médií slíbil, že tam vyšle dalších tisíc mužů. Naopak na stranu Kyjeva se chce údajně postavit řada členů syrské opozice, čečenských odpůrců Kadyrova bojujících v Sýrii nebo ozbrojenců džihádistických skupin, kteří Rusy nenávidí za to, jakou v Sýrii nadělali spoušť.
Američtí představitelé i Syrská observatoř potvrzují, že Rusko zatím na Ukrajině žádné zahraniční žoldáky nenasadilo, a není ani jisté, jestli to vůbec udělá. Pokud by k tomu ale došlo, stal by se z ruské agrese chaotický konflikt, který by šlo velmi obtížně uhasit.
Autorka je komentátorka Českého rozhlasu
Související
-
Petr Holub: Ruský bankrot. Na obzoru, anebo už přišel?
Ekonomické jevy se často přehlížejí a přihodilo se to i v případě státního bankrotu Ruska. O tom, že se propadne do platební neschopnosti, se mluví v těchto dnech.
-
V Rusku budou další vlny dalších idiotů. Generují špatné vůdce a masové vrahy, míní režisér Zelenka
„Organizace spojených národů má stále důležitou funkci. S diktátory je totiž potřeba udržovat kontakt,“ domnívá se režisér a divadelník Petr Zelenka.
-
Ekonomka Horská: Agresivitou nedojdete k lepšímu životu. Rusko nastoupilo cestu ekonomické smrti
Inflace by letos mohla dosáhnout na svém vrcholu i třinácti čtrnácti procent, očekává to guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Helena Horská s ním souhlasí.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.