Gita Zbavitelová: Izraelská „vláda národní nouze“ nevznikla a hrozí čtvrté volby

16. duben 2020

Uprostřed koronavirové krize v Izraeli jednaly dvě největší strany několik týdnů o vzniku společné vlády. Nějaký čas se zdálo, že opravdu vznikne.

Ale nakonec se tak nestalo. Izrael tak možná půjde ke čtvrtým předčasným volbám během 16 měsíců.

Čtěte také

Přestože ty letošní v březnu vyhrál Likud prozatímního premiéra Netanjahua, měl blok jeho stoupenců jen 58 parlamentních hlasů. Prezident Reuven Rivlin proto pověřil sestavením vlády Bennyho Gance, předsedu druhého nejúspěšnějšího uskupení Modrobílá (Kachol Lavan), jehož do funkce premiéra doporučilo 61 poslanců 120členného parlamentu, včetně zákonodárců z řad izraelských Arabů.

A třebaže Ganc celý rok přísahal, že nepůjde do vlády s Netanjahuem, který se má v květnu zodpovídat před soudem z korupce, podvodu a zneužití důvěry, rozhodl se kvůli sílící epidemii od svého předsevzetí upustit. Podle něj je třeba upřednostnit zájmy Izraele před politickými a vytvořit „vládu národní nouze“ s Likudem.

Gancovo rozhodnutí způsobilo rozpad jeho koalice Modrobílá – dvě z jejích čtyř politických stran, Existuje budoucnost (Ješ atid) Jaira Lapida a Telem Mošeho Jaalona, to označily za zradu, z aliance vystoupily a Modrobílé zbylo jen 15 mandátů z původních 33.

Další volby pro Izrael? Tragédie

Čtěte také

Základem koaliční dohody má být rotační premiérství, přičemž Netanjahu by vládl jako první 18 měsíců a v říjnu 2021 by funkci předal Gancovi. Bývalý náčelník hlavního štábu armády, ale nezkušený politik Ganc ale nepočítal s Netanjahuovými politickými machinacemi. Vždycky, když se už k podpisu dohody schylovalo, vyvstal nějaký neřešitelný problém.

Před nedělním koncem Gancovy 28denní lhůty k sestavení vlády začalo být jasné, že Netanjahu hraje o čas. Přestal projevovat ochotu k ústupkům a vymýšlel si nové požadavky v naději, že Ganc bude po vypršení prezidentského mandátu svolnější ke kompromisům. A když Ganc v neděli požádal prezidenta o dvoutýdenní prodloužení, Rivlin odmítl.

Nedal však šanci ani Netanjahuovi – oba muži dostali na dokončení společné vlády termín do středeční půlnoci s tím, že jestli ji nevytvoří, Rivlin předá mandát Knesetu. Ten pak bude mít tři týdny k nalezení kandidáta, který by získal podporu většiny zákonodárců a sestavil kabinet. To je však velmi nepravděpodobné.

Čtěte také

Netanjahu, který se nedokáže vzdát moci, kalkuluje s dalšími předčasnými volbami, které podle svého mínění přesvědčivě vyhraje. Víceméně se mu daří zvládat epidemii a podle nejnovějšího průzkumu 12. televizní stanice by dnes Likud získal rekordních 40 parlamentních křesel a se svými spojenci i většinu 64 poslanců. Rozpadlé Modrobílé hrozí jen 19 mandátů, takže už Netanjahua nemůže ohrozit.

Ganc má ale eso v rukávu – nedávno byl zvolen předsedou parlamentu. A tak Modrobílá Netanjahua varovala, že jestli vláda kvůli jeho neústupnosti nevznikne, předloží Knesetu připravený zákon, který zakáže vykonávat funkci premiéra obžalovanému politikovi. Hlasů k tomu má dost.

Oba muži se tak v pondělí sešli k novému jednání. Pak je ale na dva dny přerušili kvůli druhé části svátku Pesach a během několika málo hodin zbývajících do vypršení prezidentova středečního ultimáta se opět nedohodli a vyjádřili pochybnosti, že se to změní.

Čtěte také

Sporných bodů je několik, ale tím hlavním je Netanjahuova obava o sebe sama. Nejde jen o legislativu, která by mu znemožnila vládnout; i kdyby Ganc slíbil, že zákon předložen nebude, Netanjahu by za 18 měsíců musel odstoupit – izraelský zákon nevyžaduje demisi obžalovaného premiéra, ale obžalovaný ministr rezignovat musí, a tím by se Netanjahu stal, jakmile by Gancovi přenechal premiérství. Nepožaduje proto nic menšího než změnu ústavy anebo právní pojistku, že ho z funkce třeba nevyšachuje Nejvyšší soud. Ganc ale nehodlá uzavřít koaliční dohodu, která by byla „dohodou o Netanjahuově imunitě před trestním stíháním“.

Prezident Rivlin tak předal ve čtvrtek ráno mandát Knesetu, ale Ganc a Netanjahu chtějí po celé tři následující týdny dál jednat. Teprve potom budou čtvrté volby jisté. V situaci, kdy má Izrael 12 500 nakažených a 140 mrtvých, bude tlak na vznik vlády národní nouze sílit. Za zhoršující se hospodářské krize by ale byly další volby pro Izrael tragédie. Restrikce kvůli šíření nákazy zastavily ekonomiku, a ta prudce klesá. Zatímco začátkem března měl Izrael jen 4 % nezaměstnaných, dnes je jich skoro 26 % a země se propadá do recese.

Gita Zbavitelová

Ganc učinil v zájmu země správné, odvážné a nesobecké rozhodnutí, které ho může stát politickou budoucnost, protože mnoho voličů by mu v dalších volbách domnělou zradu neodpustilo. Netanjahu naopak jasně ukazuje, že mu nejde o zemi, ale jen o vlastní prospěch. Ganc je ale dál předsedou Knesetu a bude na něm, zda jeho Modrobílá předloží zákon, který Netanjahua postaví mimo hru.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio