Gita Zbavitelová: Boj o palestinské nástupnictví pokračuje

16. duben 2023

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás nikdy neurčil žádného svého zástupce ani oficiálního nástupce ve funkci. Palestinský politik Husejn al-Šejch si však loni myslel, že má k nejvyšší pozici nakročeno. 

Abbás mu důvěřoval natolik, že nechal tohoto dosavadního ředitele Generálního úřadu palestinské samosprávy pro civilní záležitosti zvolit generálním tajemníkem Výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) místo Saíba Irikáta, který zemřel na covid, s tím, že se po Irikátovi ujme i funkce hlavního mírového vyjednavače; tedy pokud se mírová jednání budou ještě vůbec někdy konat.

Čtěte také

Al-Šejch se tak stal druhým nejvýše postaveným palestinským představitelem po Abbásovi a hlavním kandidátem na budoucího předsedu samosprávy. V červenci ho pak Abbás oficiálně potvrdil ve funkci a generálním tajemníkem OOP ho schválil i Výkonný výbor organizace. Abbás pak al-Šejcha stále častěji pověřoval výkonem svých povinností, včetně jednání s izraelskými nebo americkými představiteli. 

Al-Šejch však neměl funkci předsedy samosprávy jistou, protože mezi Palestinci se netěší žádné oblibě stejně jako Abbás. Minimálně měl však nejblíže k pozici prozatímního předsedy do uskutečnění voleb po Abbásově smrti – ale ty by se nakonec konat nemusely.

Čtěte také

Abbás byl zvolen po smrti Jásira Arafata v roce 2004 na pět let, ale vládne dodnes; občas sice tvrdil, že prezidentské volby uspořádá, ale nikdy to neudělal. V roce 2021, kdy je sliboval naposledy, se nakonec vymluvil, že Izrael by nenechal hlasovat obyvatele východního Jeruzaléma, třebaže se ho na to vůbec nezeptal.

Upadl v nemilost

Al-Šejch si však cestu ke slávě pokazil. V prosinci unikla na veřejnost nahrávka jeho vulgárních poznámek na Abbásovu adresu. Nazval ho slušně řečeno „synem 66 prostitutek“ a obvinil ho z podněcování chaotické bitvy o moc. Podle něj se Abbás „podílí na palestinské anarchii“ a zajímá ho jen vlastní moc.

Čtěte také

Vulgárně se vyjádřil i o šéfovi palestinské zpravodajské služby Madžídu Farádžovi, dalším Abbásově oblíbenci. Není známo, s kým al-Šejch na nahrávce hovoří, ale to bylo Abbásovi jedno – al-Šejch upadl v nemilost.  

Teď nejmenovaní představitelé Abbásova hnutí Fatah potvrdili, že Abbás koncem března změnil zákon o zpravodajské službě z roku 2005 a umožnil jejímu řediteli Madžídu Farádžovi zůstat ve funkci na „neomezenou dobu“. Podle nového znění jmenuje ředitele zpravodajců předseda samosprávy na tak dlouho, jak bude chtít, a výhradně na něm bude záviset i jeho setrvání ve funkci.

Čtěte také

Šéf zpravodajské služby zároveň získal postavení ministra a výrazně politicky posílil. Farádž se tak posunul na pozici Abbásova oblíbence číslo jedna a stal se hlavním kandidátem na funkci předsedy samosprávy. 88letý nemocný Abbás dal však najevo, že odstoupit se nechystá.

Abbásovo rozhodnutí překvapilo a rozhněvalo nejvyšší palestinské politiky, ale nikdo si netroufl je zpochybnit nebo se proti němu postavit. Abbás je všemocný, dělá si, co chce, vymýšlí si a mění zákony, jak se mu zlíbí, a neexistuje žádná nezávislá palestinská instituce ani soud, který by jeho kroky napadl nebo anuloval. Abbás dokonce nechal před pěti lety rozpustit i demokraticky zvolený palestinský parlament.

Inteligentní, rozumný a rozvážný

Madžíd Farádž patřil vždycky k lidem, jimž Abbás důvěřoval. Do funkce nastoupil v roce 2009 na čtyři roky a podle palestinského zákona mu měl mandát skončit před deseti lety. Abbás ale věří jeho schopnostem, a tak mu ho neustále prodlužoval.

Čtěte také

Farádž je zároveň snad nejlepším možným kandidátem na předsedu samosprávy. Je inteligentní, rozumný a rozvážný, zúčastňuje se všech důležitých jednání o bezpečnosti v regionu a dlouhodobě usiluje o jeho stabilitu.

Podporuje také americký plán založení speciálních palestinských protiteroristických jednotek. Má výborné vztahy s Izraelci, kteří by ho na nejvyšší pozici viděli nejradši, stejně jako Američané nebo Evropská unie. Dokonce se povídá, že Abbás Farádžovi mandát prodloužil na neurčito na jejich společnou žádost. Farádžův nástup do nejvyšší funkce si přejí i umírněné arabské země.

Krvavý boj o moc

Farádž se však stejně jako al-Šejch netěší oblibě u Palestinců, protože je považován za součást samosprávy. Tu podle měsíc starého palestinského průzkumu považuje 90 procent palestinských respondentů za zkorumpovanou instituci a 77 procent si přeje odstoupení Abbáse. Pokud by se konaly svobodné volby, volilo by 52 procent Palestinců vůdce Hamásu Ismaíla Haníju.

Farádž tak nemá nástupnictví vůbec jisté stejně jako před ním al-Šejch. Mezi palestinskými politiky má nepřátel víc než dost. Kromě sesazeného al-Šejcha k nim patří generální tajemník Fatahu Džibríl Radžúb a jeho zástupce Mahmúd Alúl, premiér Muhammad Štajaa nebo úhlavní nepřítel Abbáse Muhammad Dahlán, který žije v exilu. A každý z nich má vlastní ozbrojené milice.

Gita Zbavitelová

Jakmile Abbás zemře, vypukne mezi klany jednotlivých uchazečů nemilosrdný a krvavý boj o moc. Lze jen doufat, že i Farádž má své ozbrojence, kteří jsou tak silní, že mu tuto bitvu vyhrají.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio