Martin Fendrych: Co nabízejí Babiš a Orbán? Slabou Evropu, izolované národní státy a silného Putina
Přesně rok po evropských volbách se frakce Patrioti pro Evropu setkala ve Francii, na zámku ve Fontainebleau. Účastníci oslavovali vítězství Národního sdružení (RN) Marine Le Penové. Nechyběl maďarský premiér Orbán a šéf hnutí ANO Babiš. Ostře útočili na Brusel. Babiš navíc nadával na českou vládu, jako by stál někde doma na mítinku.
Orbán prohlásil, že evropská migrační politika je cosi jako organizovaná výměna obyvatelstva a jejím cílem je změnit kulturní základ starého kontinentu.
Čtěte také
Vytasil svůj úspěch: Vypudil migranty z Maďarska. Řekl, že se mu za to Brusel odvděčil sankcemi a pokračoval: „Nedovolíme jim, aby zničili naše města, aby znásilňovali naše dívky a ženy, aby zabíjeli mírumilovné občany.“ Staví na strachu.
Pochlubil se tvrzením, že se díky jeho politice Maďarsko stalo „černou ovcí Evropské unie“. Pochleboval francouzskému Národnímu sdružení: „Bez vás nebudeme schopni zachránit Maďarsko před bruselskou gilotinou.“
Orbán považuje Unii za gilotinu
Maďarský premiér, který pravidelně podporuje masového vraha Putina a stojí proti Ukrajině, jejíž část by si rád urval, klidně prohlásí Brusel za „gilotinu“, tedy za francouzský popravčí nástroj.
Čtěte také
Ve stejném duchu vystoupil expremiér Babiš. Řekl, že ví, „jak to chodí v Evropě“ a pokračoval, že „naše zkorumpovaná vláda je teď velmi slavná, píší o ní v titulcích světová média.
Proč? Protože pere peníze dealera drog. Ano, tak to je. Máme vládu, která přijala dar od dealera, dar 40 milionů euro, zatímco on si nechal 500 milionů a uprchl ze země“. Od Orbána se Babiš lišil v tom, že nadával na svou zemi.
Řekl, že vlastenci, konzervativci a obránci národní suverenity mají dnes v Evropě velmi silný hlas. V loňských volbách Patrioti pro Evropu získali 19 milionů hlasů.
Babiš také hřímal
O české vládě bez důkazů řekl, že je „zkorumpovaná“. Brusel podle něj stupňuje tlak na občany, chce „více Green Dealu, více ilegální imigrace, více směrnic a nařízení, více kontrol a byrokracie“.
Čtěte také
Brusel prý chce řídit naše životy, diktovat, jak se mají lidé pohybovat, co smějí jít, jak vytápět, co mají říkat, jak vychovávat děti, koho mají volit.
Prohlásil, že Brusel „je deep state, jak říká Donald Trump“. Trump nesměl chybět, Trump je pro něj vzor, ideál, základní hodnota.
Útočil na neziskové organizace. Řekl, že „od roku 2019 do roku 2023 Evropská komise uzavřela 37 tisíc kontraktů s neziskovkami za neskutečných 420 miliard korun. Nereprezentují zájmy občanů, ale zájmy Bruselu, kde 3.600 z těch neziskovek sídlí“. Podivná úvaha, co jiného jsou neziskovky než hlasy občanů? Pravda, nacionalisty obvykle nepodporují.
Orbán i Babiš, zakladatelé Patriotů, vidí Brusel jako zlo. Ani slovo o Moskvě, ani slovo o ničivé ruské válce na Ukrajině. Ne, zlo je Brusel, nikoli Moskva.
Zásadní otázka: co nám ti dva nabízejí? Odpověď: nabízejí slabou Evropskou unii a silné národní státy. Nabízejí cestu zpátky do národní izolace, ve které chtějí vládnout po svém a pro sebe. Dělají přesně to, co potřebuje Putin, oslabují Evropu a posilují ruské zájmy.
Autor je spolupracovník deníku Forum 24
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.