Gita Zbavitelová: Palestinské útoky na Izraelce motivuje i zahraniční pomoc
Počet izraelských obětí palestinského terorismu je letos mimořádně vysoký, stejně jako vloni, kdy zahynulo 31 lidí. Letos je obětí dvou útoků už jedenáct a oba provedli v Jeruzalémě izraelští Arabové. Nedávno zranil Izraelce v jeruzalémském Starém Městě jeden teprve čtrnáctiletý a další, třináctiletý, napadl nožem policistu u vjezdu do uprchlického tábora Šuafat ve východním Jeruzalémě.
Ministr pro národní bezpečnost Itamar Ben Gvir chce v reakci na prudké vzedmutí násilností ve východním Jeruzalémě rozmístit tři jednotky pohraniční policie, opevnit autobusové zastávky ve městě a posílit tam bezpečnostní síly.
Čtěte také
Kneset už také schválil zákon, který vládě umožňuje zbavit izraelského občanství všechny útočníky z řad izraelských Arabů a deportovat je na palestinská území. Podle bezpečnostních expertů však tato opatření problém terorismu nevyřeší.
Chuť k násilí u palestinských a izraelsko-arabských „osamělých vlků,“ jak se v Izraeli říká útočníkům, kteří nejsou členy žádné teroristické skupiny a jednají z vlastního popudu, vyvolává především podněcování – výroky radikálních členů izraelské vlády a palestinských představitelů i postoj palestinské samosprávy, která proti teroristům na Západním břehu nezasahuje a útoky implicitně podporuje. Řadu ozbrojených skupin financují i vysoce postavení palestinští činitelé, tedy nejen teroristická hnutí Hamás a Islámský džihád.
Zahraniční finanční podpora
V neposlední řadě podněcují k násilí i sociální sítě a palestinské učebnice. Spojené státy a Evropská unie už léta požadují, aby samospráva jejich obsah opravila, ale neudělala nic a naopak sepsala nový výukový materiál, který je podle odborníků ještě horší, antisemitský, a na rozdíl od předchozího podněcuje k násilí přímo.
Čtěte také
Kromě jiného vyzývá žáky, aby se stali „mučedníky,“ jak muslimové říkají teroristům, nebo aby „osvobodili Jeruzalém krví“ a zabíjeli „bezvěrce,“ protože budou odměněni. Není divu, že se pak o útok pokoušejí i teenageři.
K vzestupu útoků však přispívá i zahraniční finanční podpora. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price nedávno uvedl, že Bidenova vláda darovala v posledních dvou letech Palestincům 900 milionů dolarů a ministr Antony Blinken v lednu slíbil předsedovi samosprávy Mahmúdu Abbásovi jednu miliardu.
Čtěte také
Samospráva však peníze využívá i k vyplácení pravidelných vysokých rent palestinským a izraelsko-arabským pachatelům útoků. Jejich výše závisí na délce trestu. Terorista, který byl odsouzen k třiceti letům vězení, si tak může přijít i na 3000 dolarů měsíčně, čtyřikrát víc, než představuje průměrný plat na Západním břehu a pětkrát vyšší než plat palestinského učitele. Samospráva posílá renty i rodinám těch, kdo byli při útoku zabiti.
V roce 2016 celkem takto vyplatila více než 300 milionů dolarů a o rok později 345 milionů, tedy až polovinu zahraniční „pomoci.“ Po sílící mezinárodní kritice financování teroristů v roce 2014 jen zrušila ministerstvo pro záležitosti vězňů, které renty vyplácelo, a rozděluje je přímo z rozpočtu. A navzdory izraelskému a mezinárodnímu tlaku odmítá tuto praxi ukončit.
Výše americké pomoci
Izrael schválil v roce 2018 zákon, jenž mu umožňuje částku, kterou samospráva teroristům vyplácí, strhávat z cel a daní, jež pro Palestince vybírá. Současná vláda ji teď ještě zvýšila o obnos, který věnuje izraelským rodinám obětí terorismu a v lednu samosprávě vyplatila o 86 milionů dolarů méně, než vybrala.
Čtěte také
Americká vláda Donalda Trumpa prosadila v roce 2018 zákon Taylora Force pojmenovaný po Američanovi, který dva roky předtím zahynul při teroristickém útoku v Tel Avivu. Nařizuje zastavit hospodářskou pomoc Palestincům, tedy zhruba třetinu všech vyplácených peněz, dokud samospráva nepřestane vyplácet teroristům renty. Bidenova vláda svými vysokými příspěvky nejspíš tento zákon porušuje.
Čísla naznačují, že výše americké pomoci Palestincům s počtem útoků souvisí, i když je jen jedním z faktorů. V roce 2018 bylo zabito čtrnáct Izraelců, ale o rok později, kdy Trump zastavil finanční pomoc, bylo obětí jen pět a v roce 2020 pouze tři. Rok nato, kdy pomoc obnovil Biden, už byly čtyři a vloni jednatřicet. Peníze jistě nejsou jediným důvodem sílících násilností, ale vidina štědrého a stálého příjmu za vraždu je pro „osamělé vlky“ jistě lákavá.
Čtěte také
Bidenova vláda také obnovila platby pro Úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), které Trump rovněž zastavil. I tento úřad se podílí na výrobě učebnic s podněcujícím obsahem. Přestože je v nich ale dál, Washington mu jen do konce loňského roku vyplatil 400 milionů dolarů.
Nejštědřejší dárce Palestinců
Ještě nepochopitelnější je počínání Evropské unie. Vloni na výzvu europarlamentu nechala přezkoumat podněcování v palestinských učebnicích a řadu měsíců samosprávě zadržovala miliony eur, protože šetření ukázalo, že knihy vyzývají k násilí všemi možnými způsoby. Evropské peníze dokonce hradí i platy mnoha palestinských „odborníků,“ kteří osnovy sepisují. Vadí to však pouze europoslancům.
Čtěte také
Už v červnu Evropská komise odhlasovala, že samosprávě uvolní část zadržovaných peněz ve výši více než 200 milionů eur. Padl návrh podmínit vyplacení odstraněním podněcujícího obsahu, ale Palestinci pak tvrdili, že peníze dostali bez podmínek.
Evropská unie je nejštědřejším dárcem Palestinců. V letech 2008 až 2020 jim vyplatila asi dvě a čtvrt miliardy eur a na roky 2021 až 2024 plánuje skoro jednu a čtvrt miliardy.
Europarlament v prosinci znovu palestinské osnovy ostře odsoudil a opět vyzval komisi, aby přestala samosprávu financovat, dokud nebudou opraveny. Evropská komise však jen zadala novou studii palestinských učebnic. A začátkem února za přítomnosti Mahmúda Abbáse slavnostně oznámila, že letos Palestincům daruje skoro 300 milionů eur.
Autorka je komentátorka Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.