Impotence vedení palestinského Fatahu pomalu oslabuje bezpečnost všech. Pád vlády by ale znamenal tragédii, varuje novinář Szántó
Mezi Izraelem a Palestinou bude klid jen těžko. „Obávám se, že teď ještě dochází k desintegraci palestinské samosprávy – té mezinárodně uznávané palestinské vlády na Západním břehu Jordánu, kterou reprezentuje prezident Mahmúd Abbás,“ vysvětluje zahraniční zpravodaj České televize Jakub Szántó.
„Postupná eroze je dána mnoha různými důvody včetně korupce, neschopnosti, nepotizmu a navíc stárnutím politické reprezentace. Koneckonců – mluvím o skoro devadesátníkovi, který přesluhuje svou zvolenou funkci už asi 15 let. A tato dysfunkce se šíří.“
Rozpad palestinské samosprávy taky může znamenat vznik nových a ještě nebezpečnějších teroristických enkláv.
Pachatelé teroristických útoků v Izraeli jsou zároveň přímými politickými mocenskými konkurenty vládního Fatahu.
„To je ten důvod. V momentě, kdy se oslabuje moc Fatahu, respektive jejich staré gardy, začíná do vakua natékat organizace, jako je Hamás, která se snaží rozšířit svůj vliv z Gazy přes Izrael až na Západní břeh Jordánu.“
Čtěte také
„V amalgámu radikálních extremistických podhoubí je i Islámský džihád a také – především z uprchlických táborů ve městech Džanín a Nábulus – vyrůstá něco nového,“ dodává novinář v Osobnosti Plus.
„Svým způsobem bezpečnostní spolupráce mezi Izraelem a palestinskými bezpečnostními složkami byla ve prospěch zachování politického statusu. V tom smyslu, že palestinská vláda bude i nadále u moci,“ vysvětluje.
„Ale vzhledem k převažující impotenci politického vedení dochází k tomu, že se oslabuje bezpečnost, a tím pádem narůstá moc společných nepřátel – jak izraelské, tak palestinské vlády,“ tvrdí zpravodaj, který v Izraeli žil pět let.
Čtěte také
Reportér se už dlouho ptá, co bude po odchodu Abbáse z čela palestinské samosprávy, ale odpověď nezískal.
„Palestinci vystupují na různých setkáních Ligy arabských států, v OSN, jednají se Spojenými státy, jezdí na mezinárodní konference i na bilaterální jednání do Moskvy apod. Na druhé straně je to malá politika, velice klanová, rodinná, tribalistická. Jsou tu tak dvě úrovně, které nedávají moc možnost pochopit, kdo přijde po Abbásovi. Tím spíš, že v tuto chvíli není jeden konkrétní člověk, který by mohl být korunním princem.“
„Pro Izrael je úplně nejhorší, že řada silně proizraelských fanoušků mimo Blízký východ nechápe, že pád palestinské vlády by byla naprostá tragédie. A pokud je nezajímá Palestina, je to špatný pohled.“
Čtěte také
„Ale pokud se zajímají pouze a výhradně o Izrael, tak by rozpad palestinské samosprávy znamenal, že by na Západním břehu pravděpodobně vznikla řada nebezpečných teroristických enkláv. A mohly by představovat podobně velké nebezpečí, jako je Gaza, kde palestinská vláda nevládne,“ odpovídá novinář na otázku, co může Abbásův nástupce znamenat pro samotné Izraelce.
Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.
Související
-
The Guardian: Izrael i Palestina míří podle tajemníka OSN k nekontrolovatelné bezpečnostní krizi
Rada bezpečnosti OSN se v neděli sešla na zvláštním zasedání, připomíná britský deník The Guardian.
-
Čejka a Fingerland: Izrael a Palestina nejsou jen o konfliktu
„Momentálně existuje klid zbraní mezi Izraelem a tou Palestinou, jejíž představitelé sídlí v Ramalláhu. Je pravděpodobné, že bez izraelské podpory by Mahmúd Abbás n...
-
Podle mne není pro běžného člověka zdravé, aby ležel ve zprávách z Ukrajiny, soudí novinář Szántó
Vyznáte se v konfliktech i v tom obrovském množství informací? Víc než tomu bylo v případě válek v bývalé Jugoslávii, v Iráku?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.