Totální republikánská moc a nejistota. Tak bude vypadat Trumpův druhý mandát, předpovídá Žantovský
Budoucí americký prezident Donald Trump už je v kontaktu s dalšími světovými lídry, přesto není jasné, co lze od jeho druhého mandátu čekat. „Analyticky nelze dojít k jinému závěru, než že svět bude nebezpečnějším místem,“ usuzuje pro Český rozhlas Plus Michael Žantovský, bývalý český velvyslanec ve Spojených státech a člen prezidentova poradního sboru pro zahraniční otázky.
Prezident Trump už hovořil nejen s premiérem Fialou (ODS), ale podle deníku Washington Post i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ačkoliv to popírá mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov i sám budoucí americký prezident.
„Máme teď problém, že se obvykle spoléháme ve zpravodajství ze Spojených států na mainstreamová média a ta nemají tak silné informační kanály k nově zvolenému prezidentu Trumpovi. Takže nevíme, jestli k tomu rozhovoru skutečně došlo,“ říká Žantovský o hovoru příštího amerického prezidenta s hlavou státu zodpovědného za jednu z největších současných bezpečnostních krizí.
Čtěte také
Právě zvolení Trumpa bude mít celkově na světovou bezpečnost podle bývalého diplomata negativní dopad. „Analyticky nelze dojít k jinému závěru, než že svět bude nebezpečnějším místem,“ varuje.
„To souvisí s jednou vlastností Donalda Trumpa, která může být v některých situacích i výhodou, ale v některých je velkou nevýhodu – a to je nepředvídatelnost. A nepředvídatelný svět je nebezpečnější svět,“ pokračuje.
Nepochybně to podle něj má vliv i na konflikt na Ukrajině. „Amerika se klidně může stáhnout z konfliktu Ruska s Ukrajinou, ale to neznamená, že se z něj stáhne Rusko,“ dodává Žantovský a varuje, že Kreml je odhodlaný dosáhnout svých vojenských cílů
„Svět činí bezpečnější, když se velmoci na něčem dohodnou a když s tím velká část mezinárodního společenství souhlasí. Ale od tohoto bodu jsme, myslím, velmi vzdálení,“ soudí.
Amerika s Trumpem v čele
Trumpovo působení ovlivní podle Žantovského Spojené státy i co se týče vnitřní politiky, republikánská strana bude mít pravděpodobně moc nad oběma komorami Kongresu a už teď má jistý Bílý dům a vliv v americkém nejvyšším soudu. „Bude to období totální republikánské moci,“ říká.
Čtěte také
„Co slyšíme z Trumpova týmu, znamená, že on chce využít této situace, aby prosadil svoji agendu co nejrychleji, co nejenergičtěji a co v největším možném rozsahu. To bude znamenat ve Spojených státech samozřejmě obrovské změny,“ uvádí bývalý diplomat.
Podle něj lze čekat změny migrační a obchodní politiky i politik v oblasti životního prostředí.
„Je možné, že bude docházet i ke změnám, které se týkají pohledu na lidská práva některých skupin a tak dále. A některé z těchto změn se už mohou dotýkat parametrů liberální demokracie, tak jak ji známe. A to už by byla změna velmi závažná,“ připomíná.
Přesto ale nečeká, že by Spojené státy po Trumpově mandátu prošly zásadní změnou. „Myslím, že americký politický systém je velmi robustní a že by se radikálním změnám bránil na celé řadě úrovní,“ věří Žantovský.
Jaké budou dopady Trumpovy vlády na levicovou část americké populace? Ovlivní jeho brzdění environmentálních politik i evropský Green Deal? A které globální změny budou s nástupem Donalda Trumpa nejdůležitější? Poslechněte si celou Osobnost Plus s Barborou Tachecí.
Související
-
Trump přinese méně zeleného aktivismu, věří Vondra. „Změna klimatu pokračuje,“ namítá Niedermayer
„Zemní plyn je jako palivo nenahraditelný. Trump přinese méně ideologie,“ očekává Vondra (ODS). „Evropa ale nemá zásoby zemního plynu jako USA,“ tvrdí Niedermayer (TOP 09).
-
Zelenou ekonomiku ani elektroauta Trump nezastaví. Rozhoduje kapitál. A USA by opět prohrály s Čínou
Pravdu může mít budoucí prezident USA Donald Trump v tom, že bude potřeba dál těžit fosilní zdroje. Skoro třetinu výroby elektřiny v USA nyní spotřebovávají jen datacentra.
-
Trump preferuje bilaterální vztahy se sobě rovnými, Evropskou unii bude odsouvat stranou, míní Daněk
„Výhodou je, že to není první prezidentství a lídři lépe vědí, co od něj čekat. Velká část z nich ale spoléhala na to, že nevyhraje,“ dodává expert z institutu Europeum.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka