Trump preferuje bilaterální vztahy se sobě rovnými, Evropskou unii bude odsouvat stranou, míní Daněk
Evropští lídři zapomínají na kritiku Donalda Trumpa, a snaží se na budoucnost transatlantické spolupráce hledět pozitivně. Jednání s novým americkým prezidentem ale budou tvrdá, což připouští například i Trumpův podporovatel maďarský premiér Viktor Orbán. „Výhodou je, že to není první prezidentství a lídři lépe vědí, co od Trumpa čekat. Velká část z nich ale spoléhala na to, že nevyhraje,“ podotýká Viktor Daněk, zástupce ředitele Institutu pro evropskou politiku Europeum.
Spojené státy se podle něj dlouhodobě uzavírají stále více do sebe, s Trumpem ale bude tento proces rychlejší a Evropa na to musí reagovat. Daněk připomíná, že už za Trumpova prvního funkčního období se obě kontinenty dostaly na pokraj obchodní války.
„Tehdejší předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zachránil Evropu tím, že se mu podařilo s Trumpem navázat vztah a přesvědčit ho, aby k těm clům nepřistupoval. Mimo jiné se dohodlo významné zvýšení odběru zemního plynu a sójových bobů ze Spojených států,“ připomíná.
Čtěte také
S návrhem dále zvýšit odběr zkapalněného zemního plynu přišla i současná předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová. „Správně řekla, že Trump má transakční vnímání mezinárodních vztahů. Když mu nabídneme něco, co může prodat svým voličům, pak může být ochotný se na něčem dohodnout,“ dodává.
Platí také, že Trump preferuje bilaterální vztahy, zatímco mezinárodní instituce v jeho vnímání světa nehrají příliš velkou roli.
„Bude hledat vztahy na sobě rovné úrovni mezi prezidenty a premiéry, ale Evropskou unii se bude v lepším případě snažit odsounout stranou, v horším případě bude mezinárodní instituce podrývat,“ předpovídá analytik.
Mírová dividenda skončila
Neméně důležitou výzvou pro Evropskou unii bude, jak se postaví k případnému americkému utlumení vojenské pomoci Ukrajině, kterou podle Orbána není Unie schopna nahradit.
„Evropa měla už dávno přemýšlet nad tím, jak na sebe vzít větší břímě odpovědnosti. Bohužel se to těžko vysvětluje voličům a je to často voda na mlýn různým Orbánům a dalším podobným silám, které mají odlišný názor na to, jak ukončit válku na Ukrajině. Tady budeme hodně doplácet na naši vnitřní slabost a nejednotu,“ soudí.
Čtěte také
Daněk poznamenává, že Trumpovo zvolení často nejvíce přivítali ti, kdo jsou současně nejméně připraveni dělat víc pro evropskou obranu a konkurenceschopnost. Limitujícím faktorem je přitom velikost evropského rozpočtu, který se členské státy zdráhají navýšit – jen v případě Česka by šlo o desítky miliard korun navíc.
Další prostředky možná bude brzy třeba vynakládat na obranu, protože výdaje ve výši dvou procent HDP se stávají minimem. Daněk přitom poukazuje na názor Trumpova bývalého národního bezpečnostního poradce Johna Boltona, podle kterého nebude Trump váhat s vystoupením z NATO, bude-li mít příležitost, a že míříme ke studenoválečné úrovni zbrojení.
„To v jeho pohledu znamená zdvojnásobení, tedy čtyři procenta. A jsme u nás připraveni vynakládat třeba 160 miliard korun navíc, když je problém sehnat řádově menší peníze na vzdělání a jiné věci? Doby, kdy jsme si v Evropě vybírali mírovou dividendu, skončily,“ uzavírá zástupce ředitele Institutu pro evropskou politiku Europeum.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
Trumpovy sliby? Ukončit válku za den a deportovat miliony migrantů je nemožné, míní historik Lukeš
Skutečnou katastrofou pak může skončit Trumpův slib plošně zvýšit cla na dovážené zboží, především z Číny. Nabízí se prý analogie s rokem 1929 a velkou hospodářskou krizí.
-
Jan Vávra: Čeká nás budíček, nebo tábor míru?
Existuje mnoho rizik, která na nás s Trumpem jako novým americkým prezidentem číhají. Jednou z nejčastěji zmiňovaných hrozeb jsou obchodní války.
-
Libor Dvořák: V Kyjevě jsou si zvláštností Donalda Trumpa vědomi
Volodymyr Zelenskyj gratuloval Trumpovi k vítězství ve středu. List Financial Times podotýká, že se za tím skrývá obava, zda budou USA nadále Kyjev podporovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.