Jan Vávra: Čeká nás budíček, nebo tábor míru?

10. listopad 2024

Existuje mnoho rizik – jak to eufemisticky nazývají někteří experti – která na nás s Trumpem jako novým americkým prezidentem číhají. Jednou z nejčastěji zmiňovaných hrozeb jsou obchodní války, které přinesou výrazné zdražení veškerého zboží a tím i stagnaci naší exportní ekonomiky.

Dalším problémem je skutečnost, že Trumpovo vládnutí zasadí definitivně hřebíček do rakve všem snahám bránit klimatickému rozvratu. Nejvíce si ale naši politici všímají možného ukončení americké vojenské ochrany Evropy, přičemž ti hlásící se k pravici to většinou nepochopitelně vítají.

Čtěte také

Pro Evropu to prý bude budíček, který ji přinutí se starat o vlastní obranu. Tyto poněkud naivní názory ale vůbec neberou v úvahu současnou evropskou realitu. Jak to může ve skutečnosti dopadnout, naznačil v rozhlasovém projevu před začátkem summitu EU v Budapešti Viktor Orbán.

Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa „odejdou“ z války na Ukrajině, a protože Evropa ji sama financovat nemůže, měli bychom se – podle Orbána – nové situaci přizpůsobit. A dodal, že vítězstvím Trumpa se výrazně rozrostl „tábor prosazující mír“.

Vítězství neoliberální ideologie

Čtěte také

Výsledkem Trumpovy politiky tedy nebude větší připravenost Evropy se bránit, jak se bláhově domnívají naši konzervativci, ale její ještě hlubší rozdělení, přičemž východoevropské státy se v rámci „prosazování míru“ budou chtít s Ruskem domluvit, což znamená se mu podřídit. Do tohoto „tábora míru“ se po příštích volbách pravděpodobně zařadíme i my.

Ovšem naprosto nejnebezpečnějším důsledkem Trumpova vítězství bude všeobecné akceptování autoritářských praktik vládnutí, založených na naprosté oddanosti vůdci. Jak napsal deník The New York Times, „Spojené státy stojí na pokraji autoritářského stylu vlády, jaký ve své 248leté historii ještě nezažily“.

Ačkoli v tuto chvíli neznáme definitivní složení Sněmovny reprezentantů, voliči dali téměř veškerou moc Trumpovi a republikánské straně, nad kterou má Trump absolutní kontrolu, takže bude scházet jakákoli dělba moci.

Čtěte také

Jestliže v kolébce demokracie nastává éra autokracie, všichni autokraté a diktátoři jako Putin, Netanjahu, Orbán, Fico, Babiš, Milei, Modi, Si Ťin-pching vidí, že způsob vlády ve Spojených státech se teď výrazně přiblíží k jejich praktikám.

Trump je jediný americký prezident v historii, který byl shledán vinným z trestných činů. To, že mu Američané dali pravomoci dělat to, co otevřeně řekl, že má v plánu – tedy použít proti svým politickým oponentům vojenskou sílu, propustit tisíce kariérních státních úředníků, zlikvidovat nezávislost ministerstva spravedlnosti – je přízrakem toho, že demokracie není pro mnoho z nich tak důležitá, jako jejich ekonomická situace.

Jan Vávra

Jaké hodnoty vyhrávají, nakonec vidíme i u nás, kde velké části veřejnosti nevadí ani dotační nebo daňové podvody, ani spolupráce se Státní bezpečností, pokud jim někdo slíbí vyšší důchody. Je to jeden z důsledků vítězství neoliberální ideologie, ve které se veškerý efekt měří penězi a tradiční hodnoty, na kterých byla postavena demokratická společnost, již nejsou důležité.

Jásot některých našich demokratických a konzervativních politiků nad příchodem Trumpa do Bílého domu je proto dost těžko pochopitelný. Zejména když nástup silných autoritářských vůdců s největší pravděpodobností nejpozději za rok smete i je.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Jan Vávra
Spustit audio