Libor Dvořák: V Kyjevě jsou si zvláštností Donalda Trumpa vědomi

9. listopad 2024

Volodymyr Zelenskyj gratuloval Trumpovi k vítězství hned ve středu. List Financial Times ovšem podotýká, že i když se ukrajinští činitelé snažili tvářit statečně, skrývá se za tím obava, zda budou USA nadále Kyjev podporovat. Pokud se zvolený šéf Bílého domu bude držet svých předchozích vyjádření, bude zřejmě i Evropa muset vynaložit mnohem více na svoji obranu a bezpečnost.

Čtěte také

„Zrovna před čtyřmi dny od nás odešel pan Zelenskyj se 60 miliardami. Teď přijde domů a oznámí, že potřebuje dalších 60 miliard. Nebere to konce, nebere to konce. Ale budu to mít srovnané, ještě než se dostanu do Bílého domu jako zvolený prezident. Musí se to zastavit,“ prohlašoval Trump letos v červnu a později k tomu přidal i charakteristiku ukrajinského prezidenta jako „nejlepšího obchodníka světa“.

Ještě 17. října pak populárnímu americkému youtuberovi Patriku Bet-Davidovi vyložil, že Zelenskyj „neměl připustit začátek války“. Jak to měl udělat, ovšem jako obvykle nevysvětlil.

Pouhé hrátky

V Kyjevě jsou si těchto zvláštností docela jistě vědomi, o čemž svědčí hned dvojí gratulace prezidenta Zelenského Donaldu Trumpovi a podle toho se taky napříště budou odvíjet vztahy mezi oběma zeměmi.

Čtěte také

Toho si všímají i četní světoví političtí pozorovatelé. Ti se ovšem především domnívají, že jakékoli Trumpovo mírové urovnání bude výhodně pro Moskvu a nevýhodné pro Kyjev.

Známý odborník na evropské a americké otázky Dominik Tolksdorf z Nadace Heinricha Bölla v reakci na jasné náznaky Trumpova okolí upozorňuje, že jakékoli krácení americké pomoci se pro Ukrajinu může vyvinout velmi dramaticky: pokud by ji Američané pod Trumpovým vedením úplně zastavili, pro evropské státy bude nesmírně obtížné vzniklou díru zacelit. To by Kremlu rozvázalo ruce a umožnilo mu klást Ukrajině své vlastní velmi tvrdé podmínky, které by proklamované příměří měnily spíše v kapitulaci.

Libor Dvořák

Vraťme se ale k samotnému Trumpovi. Ten na veškeré otázky, jak by chtěl alespoň příměří zajistit, odpovídá stereotypně: „Když vám svůj plán prozradím, nebudu ho moci použít.“ Počíná si tedy jako vždy – tajnůstkaří a zkouší, jak bude svět jeho nevyzpytatelnost brát.

Vlastně bychom mu měli přát, aby něco pro mír na Ukrajině dokázal udělat, ale že by to při Trumpově nátuře opravdu šlo, je málo pravděpodobné. Spíš to vypadá na pouhé hrátky, které staronového amerického prezidenta nic nestojí.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.