Martin Fendrych: Cíl šéfa vládního StratComu Foltýna? Lidi by měli přestat plout na růžovém obláčku míru

22. prosinec 2024

Lidé mají rádi terče, do kterých se mohou trefovat. Jedním z nich je Otakar Foltýn, koordinátor strategické komunikace vlády, české obdoby kupříkladu StratComu v NATO. Foltýn je ovšem terč, který se umí bránit, ostrý terč. Nedávno dal rozhovor Seznamu Správy.

Říká, že jsme se ocitli v nejhorší bezpečnostní situaci od vzniku státu. Zejména v boji s dezinformacemi. Česko však podle něj není výjimkou, většina evropských států má s dezinformacemi problém. Evropané se nebrání tomu, co u nás otevřeně dělají Rusové a skrytě a chytřeji Číňané.

Čtěte také

Foltýn říká, že „ještě pořád žijeme na růžovém obláčku míru, i když je válka za rohem“. Vysvětluje proč. Česko má vybudovaný celý státní systém na přesvědčení, že všechno je bezpečné a můžeme se klidně hádat o běžných politických tématech, jako bychom neměli důvody se bránit.

Podle toho pak vypadají i úředníci - mají zažitý „umírněný kompromisní způsob uvažování“ výhodný v době míru, ale velmi nevýhodný v době války. Jenomže my podle Foltýna nežijeme „ani v míru, ani ve válce“, žijeme v době hybridní války.

Šéfovi vládního StratComu je vyčítán drsný slovník. Vysvětluje ho prostě: „Když je někdo fašoun, tak mu říkám fašoun, když je něco trakař, tak tomu říkám trakař.“ Dodává, že v nejhorší bezpečnostní situaci od vzniku státu jako jeden z mála pojmenovává věci pravými jmény a ještě zopakuje: „Když něco kejhá jako fašoun, smrdí to jako fašoun a chová se jako fašoun, je to fašoun.“

Čtěte také

Největší český problém podle Foltýna? České elity se podle něj „na správě věcí veřejných podílejí nejméně v naší historii. Lidé, kteří jsou respektovaní jako lékaři, vědci, umělci, herci, se stáhli z veřejného života, nechtějí veřejně říkat, jaké hodnoty zastávají“. Proč? Vědí, že jakmile to udělají, hned budou čelit tvrdé dehonestaci.

To je velmi důležitý postřeh, když si uvědomíme, že ke zrození české svobody na konci roku 1989 pomohly mimo jiné také tyto, není neaktivní elity.

Hrajeme si s ohněm

Absurdní je, jak stát stále dál podceňuje dezinformace a velké ruské operace, které usilují o změnu postoje české veřejnosti. Foltýnův odbor má jen 13 míst, 13 platů, ze kterých je placeno 16 lidí. V Británii má StratCom zhruba 1000 lidí a další 4000 je podporují z jiných institucí. Hrajeme si s ohněm a snadno můžeme prohrát. Viz třeba Rumunsko.

Čtěte také

Reakce na Foltýnův rozhovor se dala čekat. Kupříkladu bývalý novinář a bývalý ředitel komunikace investiční skupiny PPF Vladimír Mlynář mluví o „stoprocentní antikomunikaci“. Přidávají se další. Editor Deníku N píše, že „škody, které tímto stylem ´komunikace´ státu s občany vznikají, nejsou zanedbatelné“.

Nikdo ale neví, jak přesvědčit lidi, kteří nevěří státu, nevěří vládě, zato věří lidem jako Fico, Orbán či Putin. Jak je přesvědčit, že se mýlí.

Martin Fendrych, komentátor Aktuálně.cz

Foltýn chce na straně svobody udržet aspoň stávající demokraty. Přijde mi to za dané situace rozumné. Klíčové je, aby lidé sestoupili z onoho „růžového obláčku míru“ do tvrdé reality.

Autor je komentátor Aktuálně.cz

Spustit audio