Alexandr Mitrofanov: Kreml, Trump a nová etapa vztahů
Když vyhrál Donald Trump prezidentské volby v roce 2016, bouchli v Moskvě šampus. Doslova. Tehdejší vůdce parlamentních nacionalistů Vladimir Žirinovskij uspořádal oficiální oslavný večírek pro ruské politiky. Šéfka hlavní propagandistické televize Russia Today Margarita Simonjanová napsala, že celý den jezdila po Moskvě s ruskou a americkou vlajkou na svém autě.
Po osmi letech je začátek nové etapy vztahů mezi Kremlem a Trumpem mnohem zdrženlivější.
Čtěte také
Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ve čtvrtek dementoval informaci serveru Vjorstka, že ruský prezident neoficiálně pogratuloval americké hlavě státu ke zvolení. Oficiální blahopřání do té doby z Kremlu nezaznělo. Místo toho vydalo prohlášení ruské ministerstvo zahraničí.
Toto prohlášení se drží stejné linie jako vůbec první kremelský ohlas z úst Putinova mluvčího: „Nesmíme zapomínat, že jde o nepřátelskou zemi, která je přímo i nepřímo zapojena do války proti našemu státu.“
Podobně se vyjádřilo ministerstvo zahraničí:
Čtěte také
„Neděláme si iluze o zvoleném americkém prezidentovi, který je v Rusku dobře znám, ani o novém složení Kongresu, kde podle předběžných údajů mají navrch republikáni. Vládnoucí politická elita ve Spojených státech se bez ohledu na stranickou příslušnost drží protiruských postojů a linie ,zadržování Moskvy’. Tato linie nepodléhá výkyvům vnitropolitického barometru v USA, ať už jde o ,Ameriku na prvním místě’ v interpretaci D. Trumpa a jeho stoupenců, nebo o ,světový řád založený na pravidlech’, což je utkvělá představa demokratů.“
„Rusko bude spolupracovat s novou administrativou, až se ,zabydlí’ v Bílém domě, a budeme tvrdě hájit ruské národní zájmy a orientovat se na dosažení všech stanovených cílů speciální vojenské operace. Naše podmínky se nemění a jsou ve Washingtonu dobře známy.“
A co teď?
Pozice Moskvy je jasná: Žádný šampus, žádné vlajky, žádná družba. Rusko vystupuje jako světová velmoc, které je jedno, co se děje v druhořadé zemi jako USA, která je beztak protiruská ať s Trumpem, nebo bez něj. Kreml jen dává najevo Washingtonu, že od svého záměru zlikvidovat Ukrajinu se neodkloní ani o píď.
Než mnozí z vás vyřknou soud, že jde o blamáž, zamyslete se prosím nad některými detaily.
Ihned po ohlášení výsledků amerických voleb přinesl ruský server Meduza, který sice sídlí v cizině, ale pracuje se zdroji v Putinově kanceláři, názory dvou takových zdrojů, z nichž jeden tvrdí, že celkově chovají ruské mocenské špičky k Trumpovi sympatie: „Prostě blízký typ, výrazný chlap, dokonce ani ne chlap – náš mužik... Beztak je Trump tak trochu ,náš’. Tedy stejný jako my.“
Několik pamětníků a analýz bývalých představitelů Trumpovy administrativy zdůraznilo jeho obdiv k silným, autoritářským osobnostem, z čehož vzešly situace, kdy se prezident zdál být zranitelný vůči Putinově manipulaci.
Kreml to prostě zkouší.
Autor je komentátor serveru novinky.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.