Estráda sem, estráda tam. Zábava pro totálně nasazené Čechy

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vstup do pracovního tábora v roce 1945 v Králíkách

Tvrdá práce, ale i organizovaná zábava. Heslo nacistické propagandy, které se uplatňovalo za druhé světové války vůči dělníkům pracujícím v továrnách na území protektorátu, se vztahovalo i na totálně nasazené Čechy na území Německa. 

Na jaře 1943 se v Německu nacházelo v totálním nasazení na 450 tisíc českých dělníků. Bydleli v pracovních táborech, pracovali ve zbrojovkách a jejich tristní situaci se v zájmu zachování pracovní morálky pokoušeli poněkud zlidštit nacistické orgány jakýmsi „dovozem kultury“ z území protektorátu.

Čtěte také

V té době se odehrálo celé turné estrádních umělců po továrnách všude tam, kde Češi pracovali. Záznam ze Špandavy (dnes součást Berlína) svědčí o tom, s jakým nadšením přijímalo obecenstvo výstupy, které dnes už někdy budí úžas svou naivitou. Hlavně komické scénky zřejmě často obstarávali umělci druhé a třetí kategorie.

Smutnou pravdou ale je, že tato představení tvořila často jedinou možnost kulturního vyžití pro totálně nasazené Čechy. Ovšem nevíme a těžko můžeme soudit, zda se lidé po dvanáctihodinové směně opravdu upřímně smáli a radovali, že slyší z pódia českou píseň a český vtip, nebo prostě neměli na vybranou a svým způsobem se museli bavit jistou absurditou tohoto druhu zábavy. Nejspíš jak kdo.

Útěky zpět

Co se ostatně dalo čekat od představení, které nejprve v Praze prošlo cenzurou samotného Emanuela Moravce a K. H. Franka? Ti také celou akci vymysleli.

Jisté je že lidé z obětovaného „ročníku 1924“, kteří především byli odsouzeni k otrocké práci v nacistickém Německu, se budou snažit dostat co nejdřív domů, ať už legálními cestami nebo na vlastní pěst.

Jakmile se Německo ocitne pod nátlakem spojenců a nálety budou na denním pořádku, začnou se množit útěky dělníků zpět na území protektorátu, jak to jen půjde. Estráda sem, estráda tam.

autor: Milena Štráfeldová
Spustit audio

Související