Zábava v časech protektorátu. „Když vám dochází chléb, musíte přitlačit na hry,“ komentuje historik
Sestry Allanovy, Zdena Vincíková, Kamil Běhounek, R. A. Dvorský – hvězdy swingové hudby, jejichž popularita za protektorátu vůbec neklesla navzdory válečným poměrům, spíš naopak.
Z této popularity ovšem vyplývaly i úkoly, které nešlo dost dobře odmítnout. Protektorát a jeho obyvatelé tu nebyli od toho, aby pro Německo bojovali na frontě, ale aby dodávali Říši co nejvíc průmyslových výrobků a především zbraní.
Čtěte také
Vzhledem ke stále častějšímu nedostatku všech běžných životních potřeb, hlavně potravin, dával ovšem režim čím dál větší důraz na zábavu. Tak byl v říjnu 1942 například orchestr R. A. Dvorského povolán na jakousi kulturní brigádu – pobavit zaměstnance pražské továrny Aero.
„Když vám dochází chléb, musíte přitlačit na hry,“ říká historik Lukáš Kašpar, autor knihy Český hraný film a filmaři za protektorátu. Připomíná také, že nejen hudba, ale i kino bylo za protektorátu vítaným zdrojem zábavy. Vstupenky byly vcelku levné a na filmy z protektorátních dob se koneckonců díváme dodnes, jsou oblíbeným repertoárem televizních stanic.
Ubavit se k smrti
Je ovšem nutné vzít v úvahu, že z okolní reality se v těch filmech neobjevilo nikdy nic. Pro obě strany šlo vlastně o jakousi tichou dohodu: ze strany nacistického režimu tu byla zjevná snaha po vyčerpávajícím dnu nechat lidi zapomenout na hrůzu kolem a naordinovat jim dobrou náladu před dalším absurdním dnem válečné reality. A pro lidi samotné šlo přece jen o stéblo dobré nálady, kterého se mohli chytit.
Zvláštní symbióza zájmů, která trvala až do konce války. Vše to zkrátka odpovídalo Goebbelsově zásadě, o které mluví historik Lukáš Kašpar: „Zábava je válečně důležité zboží a může být rozhodující. On potřeboval, aby lidé měli zábavu na tom hřbitově, který byl okolo, a v nejhorším se počítalo s tím, že se ubaví k smrti...“
Reportáž z estrády v továrně Aero komentuje spolu s Kašparem Veronika Kindlová.
Související
-
V + W na vlnách BBC. Voskovec s Werichem z exilu komentovali i vypálení Lidic
Výstupy V + W na vlnách BBC za války představují v tvorbě obou komiků specifickou položku. Většinou si texty a scénky uchovaly předválečnou úroveň, někdy ji i překonaly.
-
Manifestace herců v Národním divadle. Nacisté je nutili odsoudit atentát na Heydricha
Národní divadlo zažilo za dobu své existence leccos, ale zřejmě nejtragičtější a nejdramatičtější okamžiky v době heydrichiády v roce 1942.
-
Gabriela Preissová oslavila 80. Bilanční narozeninový rozhovor s ní natočili v roce 1942
Odkaz kdysi známé autorky divadelních her Gabriely Preissové dnes asi nejvíc zaznívá v opeře Leoše Janáčka Její pastorkyňa. Tím se jedno z jejích dramat stalo nesmrtelným.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka