Manifestace herců v Národním divadle. Nacisté je nutili odsoudit atentát na Heydricha
Národní divadlo zažilo za dobu své existence leccos, ale zřejmě nejtragičtější a nejdramatičtější okamžiky v době heydrichiády v roce 1942.
Poté, co byl jeden z nejvyšších Hitlerových prominentů zabit, se nacistická represivní a propagandistická mašinérie rozjela s nepředstavitelnou brutalitou. Vstupenkou na popraviště se stalo i pouhé podezření ze schvalování atentátu, což už byla vpravdě orwellovská kategorie.
Do hlavy nikomu vidět nelze, ale nacisté pochopitelně věděli své a od veřejně činných lidí žádali hlasité odsouzení atentátu, protože bylo zřejmé, že mlčení v tomto případ znamená souhlas.
A tak byli nejpopulárnější čeští herci té doby nahnáni do hlediště Národního divadla, kde došlo pochopitelně i na zdvižené pravice. Měli tak oslavit památku muže, který se s úmysly postupně Čechy zlikvidovat vlastně ani netajil.
S historikem Lukášem Kašparem natáčela Veronika Kindlová.
Související
-
Za svobodu se platí aneb Smysl atentátu na Heydricha se komunisté snažili vymazat z dějin
Zabití říšského protektora Reinharda Heydricha je významnou událostí z období druhé světové války, ke které se často vracíme. Provází naše dějiny až do současnosti.
-
Rok 1945: Atentát Vladimíra Blažky. Český odboj nezabil jen Heydricha
Do dějin odboje patří nejen atentát, jehož obětí se stal Reinhard Heydrich, ale také zavraždění jednoho z představitelů moci v Brně. Vše se seběhlo 7. února 1945.
-
Příjezd Heydricha do Prahy. Reportáž z přivítání zastupujícího říšského protektora na Hradě
S vypuknutím války proti SSSR potřebovalo Německo klid v zázemí a hlavně spolehlivé dodávky zbraní a dalšího materiálu. Jedním z důležitých dodavatelů byl protektorát.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka