Manifestace herců v Národním divadle. Nacisté je nutili odsoudit atentát na Heydricha

Národní divadlo zažilo za dobu své existence leccos, ale zřejmě nejtragičtější a nejdramatičtější okamžiky v době heydrichiády v roce 1942.

Poté, co byl jeden z nejvyšších Hitlerových prominentů zabit, se nacistická represivní a propagandistická mašinérie rozjela s nepředstavitelnou brutalitou. Vstupenkou na popraviště se stalo i pouhé podezření ze schvalování atentátu, což už byla vpravdě orwellovská kategorie.

Do hlavy nikomu vidět nelze, ale nacisté pochopitelně věděli své a od veřejně činných lidí žádali hlasité odsouzení atentátu, protože bylo zřejmé, že mlčení v tomto případ znamená souhlas.

A tak byli nejpopulárnější čeští herci té doby nahnáni do hlediště Národního divadla, kde došlo pochopitelně i na zdvižené pravice. Měli tak oslavit památku muže, který se s úmysly postupně Čechy zlikvidovat vlastně ani netajil.

S historikem Lukášem Kašparem natáčela Veronika Kindlová.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.