Egon Lánský byl jako dítě vězněn v Terezíně. V 90. letech spolupracoval se Zemanovou ČSSD
Když se 9. listopadu 1989 hroutila Berlínská zeď, byl u toho i redaktor Rádia Svobodná Evropa Egon Lánský. Novinář, který během života vystřídal mnoho různých zaměstnání, emigroval do Švédska a v 90. letech vstoupil do politiky, v níž spolupracoval s ČSSD Miloše Zemana. Jeho cestu složitým 20. stoletím přiblíží v Portrétech na Českém rozhlase Plus historik Jan Adamec.
Lánský se narodil 23. července 1934 v Trenčíně na Slovensku, jeho rodné jméno znělo Egon Theodor Löwy. Jako dítě byl v roce 1944 v rámci nacistického „konečného řešení židovské otázky“ převezen do Osvětimi. Vlak, ve kterém přijel, ale už nebyl „vyložen“ a po třech dnech odjel do Terezína. Tam byl Egon vězněn až do konce války.
Čtěte také
Po roce 1948 byl Lánský perzekvován i komunistickým režimem. V 50. a 60. letech ho vyloučili ze studia na dvou vysokých školách, v mezidobí byl hutníkem na Kladně, pracoval v podniku Dental a nakonec jako asistent v Ekonomickém ústavu ČSAV.
V roce 1968 stál u zrodu Klubu angažovaných nestraníků a v září stejného roku odjel do Švédska, kde později získal občanství.
Vystřídal tam různá zaměstnání od rozvážeče tisku a nočního ošetřovatele v nemocnicích až po nezávislého novináře, šéfredaktora a vydavatele několika periodik. Vystudoval politické vědy a žurnalistiku.
„Pan Evropa“
V letech 1981 až 1984 pracoval Lánský v londýnské BBC, poté byl redaktorem Svobodné Evropy v Mnichově. Tato práce jej přivedla nejen k pádu Berlínské zdi, ale také ke stříhání ostnatého drátu na česko-bavorské hranici.
Čtěte také
Do Československa se vrátil v roce 1991, když si jej vybral ministr zahraničí Jiří Dienstbier do funkce mluvčího.
V dubnu 1992 byl jmenován vedoucím stálé mise České a slovenské federativní republiky (ČSFR) při Radě Evropy, se zánikem federace odešel ze státní služby a působil jako nezávislý publicista.
Coby zastánce společného státu na jaře 1992 založil politické hnutí Demokraté 92, které však v parlamentních volbách propadlo.
Koncem roku 1995 přijal Lánský nabídku sociální demokracie vedené Milošem Zemanem dělat straně tiskového mluvčího. Pak působil jako poradce předsedy ČSSD Zemana, a ten když se v roce 1996 stal předsedou Poslanecké sněmovny, přešel bývalý novinář jako jeho poradce do Sněmovny.
Od podzimu 1996 do podzimu 2002 byl Lánský za ČSSD senátorem na Děčínsku.
Čtěte také
Po předčasných volbách do Poslanecké sněmovny se v červenci 1998 stal místopředsedou vlády pro zahraniční politiku v kabinetu premiéra Miloše Zemana. Říkalo se mu „pan Evropa“, podle kritiků ale Unie Lánského nikdy nebrala vážně.
V říjnu 1999 navíc Česká republika skončila v posudku Evropské komise na posledním místě mezi všemi kandidátskými zeměmi. V listopadu 1999 byl proto odvolán.
Ve stejném roce mu hrozilo stíhání, když neoznámil České národní bance, že má konto v Rakousku. Navíc pozdě zdanil 290 tisíc amerických dolarů (necelých deset milionů korun), které na účet přišly. Případ byl v roce 2001 odložen.
Lánský zemřel v listopadu 2013.
Související
-
Politické strany mají bojovat o moc, ne sekundovat vládě, kritizuje opoziční smlouvu bývalý šéf ODA
Byla tzv. opoziční smlouva mezi ODS a ČSSD „zradou na voličích“? Debatují Pavel Bratinka a Vladimír Špidla.
-
Není kouře bez ohně. A není Motejla bez kouře
Takto prý žertovali o Otakaru Motejlovi jeho přátelé. Byl nepřehlédnutelný. Nejen kvůli všudypřítomným cigaretám a přenosnému popelníčku, který mu darovali.
-
Miloš Zeman celým svým životem sehrál negativní roli, říká Ivan Pilip
V 90. letech byl Ivan Pilip korunním princem ODS. Zastával ministerské posty ve vládě Václava Klause. Teď je už 17 let mimo politiku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.