Dokud člověk žije, měl by se snažit užít si každou vteřinu, říká Jaklová z Centra aktivního stárnutí
„Co svět světem je, tak se člověk snaží být buď nesmrtelný, nebo dlouhověký. A my dnes tuto dobu žijeme. My si uvědomujeme, že společnost stárne, že je hodně lidí za svým aktivním věkem, ale přitom nechtějí zůstat úplně mimo,“ říká Dana Jaklová z občanského sdružení Centrum aktivního stárnutí.
„I když mají lidé vnoučata a zahrádky, přesto potřebují větší sociální kontakt, než je rodina. Anebo nikoho nemají. Přitom se ta část života, kterou trávíme v penzi, prodlužuje. A když člověk nechce jenom čekat na příspěvek od státu a smrt, tak se snaží něco dělat,“ vysvětluje Jaklová, proč občanské sdružení pro aktivní seniory založila.
Čtěte také
Jaklová chodí už dvanáct let číst do domova s pečovatelkou službou. Její sdružení pořádá třeba procházky po Praze s profesionálním průvodcem.
„Já říkám, že dokud člověk dýchá, tak žije. A dokud žije, tak by se měl snažit užívat si každou minutu, každou vteřinu,“ zdůrazňuje a dodává: „V Centru aktivního stárnutí jsme si uvědomili, že činnost pro druhé nepřináší peníze, ale úplně jiné zisky.“
Poslechněte si celé Hovory Evy Hůlkové.
Související
-
Systém na očkování není vůbec připravený – na seniory se nemyslelo, shrnuje ředitel Život 90 Lorman
V pátek byl zpřístupněn rezervační web pro plošné očkování seniorů. Bezprostředně po spuštění online formuláře se ale zájemci o vakcínu museli potýkat s problémy.
-
Manažerka Simona Bagarová: Vize pro seniory. Aby každý dostal od pečovatelů a rodin péči a pozornost
Ti nejlepší pečovatelé díky zájmu rodin pocítí, že jejich lidskost a zájem o zdánlivé maličkosti mají smysl. A to je vždy ta největší motivace pro každou lidskou činnost.
-
Psycholog Klimeš: Senioři nejsou ignoranti. Dělají se opatření v jejich prospěch, o která nestojí
„Poměrně velká skupina lidí, bude se to blížit už k polovině, možná i víc, je vyloženě naštvaná. Proto, že nefunguje ekonomika nebo školy,“ říká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.