Pohyb znamená život. Dejte si každý den aspoň malou pohybovou svačinku, radí fyzioterapeut Švarc

Jiří Švarc je fyzioterapeut z Institutu sportovního lékařství, poslechněte si Hovory Petra Viziny
V ordinacích lékařů končí ti, kteří to se sportem přeženou, anebo se ani hýbat nezačali. To, že nemáte čas, je podle fyzioterapeuta a bývalého sportovce Jiřího Švarce jen výmluva. „Chůzí si totiž můžete proložit úplně do jakékoli části dne. Můžete jít pěšky třeba pro kávu, a ne výtahem. Nemusíte si objednávat jídlo až na stůl, ale pěkně si pro něj zajít. Když někdo řekne, že nemá čas – to neberu,“ říká v pořadu Hovory.
„Pohyb je součást života. Bez pohybu bychom nedýchali ani nejedli, takže je zdravý a potřebujeme ho. Pokud jde už o vrcholový sport, ten a priori není o zdraví, ale o výkonu, což už zdravé být nemusí,“ vysvětluje fyzioterapeut.
Čtěte také
Problém současného uspěchaného a digitálního světa není podle Švarce jen o množství informací, ale v tu chvíli přestáváme vnímat i svou tělesnou schránku. „Čas trávíme na mobilech a počítačích, případně u psacího stolu. A to tak, že přestáváme svá těla úplně vnímat, spíš jsme někde mimo ně.“
„Znamená to, že se uzavíráme do nejnižších myšlenkových pochodů a pak vůbec nevnímáme signály, které nám tělo dává,“ popisuje s tím, že výsledkem je naše pozdní reakce.
„Když se pak takový člověk rozhodne pro sportovní aktivity, ignoruje pocity, při kterých mu jeho tělo ,říká‘, že by měl ubrat, nebo naopak, že může ještě trošku víc,“ doplňuje fyzioterapeut Institutu sportovního lékařství.
Pohyb bych nezakázal nikomu
„Takže ne pro každého je sport zdravý, ale pohyb může dělat úplně každý,“ nabádá.
„Zároveň je nutné se vždy zamýšlet nad intenzitou a typem sportu. Jsou lidé, kterým bych nedoporučil, aby z ničeho nic začali běhat maratony, ale určitě bych nikomu nezakázal pohyb. Naopak. Spíš je potřeba hledat cestu, jak se hýbat co nejpřirozeněji, co nejzdravěji, tak, aby pohyb pomáhal a neškodil.“
Čtěte také
Fyzioterapeut Jiří Švarc je velkým příznivcem chůze.
„Procházka by ale neměla vypadat tak, že někde musím být třeba za 20 minut, a musím to stihnout. Správný pohyb by měl být o tom, že jdu a vnímám – protože je krásně, svítí sluníčko, takže se rozhlížím, vnímám okolí, a i to jak našlapuji. Vnímám tak i to, jestli můžu svůj krok zkrátit, nebo prodloužit. Taková procházka tzv. sám se sebou, kdy třeba ani nemám sluchátka na uších, je skvělý tréninkem vlastního vnímání,“ radí.
A přidává ještě jednu radu: „Jeden můj kolega-fyzioterapeut tomu říká pohybová svačinka. Do života si je tak potřeba vložit pohyb. Ze začátku to bude pět minut, později 10, 15 a pak třeba 20. Důležité je stanovit si cíl, a ten pak musím splnit. Třeba nejdřív vyjít schody, druhý den udělat pět dřepů, pět kliků a postupně zátěž navyšujte.“
Celé Hovory Petra Viziny s fyzioterapeutem Jiřím Švarcem najdete v audiozáznamu, poslechněte si víc.
Související
-
Co pomůže na oteklé nohy? Chůze, střídání studené a teplé vody i heřmánková mast
Prevencí oteklých nohou je dostatek chůze, jízda na kole nebo plavání. Naopak se nedoporučují silové sporty. Další tipy přidají Babské rady!
-
Prsa se rozhlížejí! Pohybová specialistka Jolana Novotná a její doporučení k umění zdravé chůze
Budeme se učit chodit. Naším hostem je Jolana Novotná, učitelka pohybu, lektorka cvičení pilates a mnoha dalších. Povíme si zásady zdravé a správné chůze.
-
Chůze v přírodě je cesta do vlastní duše i k druhým lidem. Jak nás léčí procházky a výlety?
„Chůze v krajině pomáhá lépe a hlouběji rozumět vlastní duši,“ říká v Balancu psychoterapeut, básník, a šéfredaktor časopisu Tvar Adam Borzič.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.