Vilém Spilka: Když jsem chtěl studovat jazzovou kytaru, musel jsem do Ameriky
Vilém Spilka je pedagog, jazzový kytarista a ředitel přehlídky Jazz Fest Brno, který během covidové pandemie založil vydavatelství. „Do roku 2012 jsme fungovali metodou DIY, tedy všechno jsme dělali sami a v malém týmu. Teď jen náš program je pestrý a nabízí i sub žánry,“ přibližuje.
Spilka miluje hudbu od mala, někdy ve svých 17 letech začal utíkat k jazzu a improvizaci.
Čtěte také
„Když o hraní ,na time‘ mluví bluegrassový muzikant, a mluví o improvizaci, tak vlastně říká, že začíná uvnitř harmonie a pak se dostává mimo ní, což už je jazzové hraní,“ vysvětluje.
Hudebník patří mezi zakladatele Katedry jazzové hudby na AMU, ale když dospíval a chtěl se sám učit, neměl kde. „Nezbývalo nic jiného než odjet pryč. Do amerického Texasu jsem se vydal v roce 1997, kde jazzovou kytaru studovat šlo, což v Brně nešlo. A nešlo tehdy studovat ani klasickou kytaru,“ vzpomíná.
Jak složité bylo pak postavit katedru v Česku, nebo jak náročné je tvořit každoročně dokonce dva velké hudební festivaly? Jak vzniká dramaturgie, která přináší českému publiku hudební projekty z celého světa?
Odpovědi nabízí audiozáznam pořadu Hovory, ptá se Ondřej Konrád
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí
Karin Lednická, spisovatelka

Šikmý kostel 3
Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.




























