Čtyřicet let nás dělí od úmrtí legendárního českého skauta Velena Fanderlika
Už za císaře pána se v českých zemích objevil skauting. V Československu potom zakořenil tak pevně, že se ho nezbavili ani dva totalitní režimy po sobě. Jedním z hlavních představitelů Junáka v Československu byl Velen Fanderlik – skaut tělem i duší. Šli po něm nacisté i komunisté, bratr Velen byl ale připraven.
Čtěte také
Zemřel v kanadském exilu před 40 lety – začátkem února roku 1985. Mnohem víc toho o něm uslyšíte v přiloženém audiu. Nahrávky tentokrát nepocházejí pouze z archivu Českého rozhlasu. Unikátní materiál poskytly také rádio Svobodná Evropa a Skautský institut.
Skautské léto přerušila až nacistická okupace
Velen Fanderlik se narodil roku 1907 v Praze, ale vyrůstal v Brně v rodině českých vlastenců. Skauting se pro něj stal životní vášní, kterou sdílel i s bratrem Milotou. Přítelem rodiny byl navíc zakladatel Junáka Antonín Benjamin Svojsík. Mladý brněnský advokát se věnoval zejména výchově malých skautů i skautek a vedl tzv. lesní školy. A mohl to být skautský tábor a hry každé léto. Nebýt nacistické okupace.
Čtěte také
Exil v Británii a tváří v tvář nacistickým bestiím
Jako správný vlastenec se záhy zapojil do odbojové činnosti. Ta ale byla i podle jeho slov vedena velmi amatérsky. A gestapo začalo československé skauty sbírat jednoho po druhém. Velenovi se ale podařilo na běžkách uprchnout na Slovensko a přes Maďarsko, Srbsko a Libanon až do Francie. Díky svým jazykovým dovednostem pomohl československým vojákům uprchnout do Velké Británie.
V Londýně působil nejen jako skautský činovník, ale také jako právník pro československou exilovou vládu. Po válce se podílel na norimberských procesech, kde asistoval generálovi Ečerovi při výslechu nacistických zločinců, včetně K. H. Franka.
Čtěte také
Skautem až do konce
Nadšení z osvobození však netrvalo dlouho. Po komunistickém puči v roce 1948 byl Junák opět rozpuštěn a Fanderlik musel odejít do exilu. Hranici do svobodného světa přešel se svou manželkou na Šumavě. Cestu za svobodou našel pomocí kompasu potom, co se jejich průvodce ztratil. Doma v Československu by ho čekal jen soud a vězení. Po druhé a definitivní emigraci se usadil v Kanadě a skautské ideály ho nikdy neopustily. V přiloženém audiu vám o svém životě povypráví sám Velen.
Související
-
Každá nastupující totalita skauting zrušila a zakázala. Dokonce třikrát, vypočítává historik
Proč oběma totalitním režimům skauti tak vadili? Odpoví nový díl cyklu Jak to bylo doopravdy. Připravila Ivana Chmel Denčevová.
-
Skautku Dagmar Skálovou věznili šestnáct let za přípravu protikomunistického převratu
V sedmatřiceti ji zatkli – a na svobodu se dostala v třiapadesáti. Kdyby přijala logiku tehdejšího systému, mohla si myslet, že na rozdíl od jiných je ve vězení právem.
-
Když leží kousek chleba na stole, není hlad, říkával skaut a někdejší mukl Káďa Zelený
Maminka měla obavy o synka Zdeňka, znepokojovala ji jeho plachost. Protože se znala s manželkou zakladatele českého skautingu, přihlásila ho do junáckého oddílu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.