Čas jarní ofenzivy se přísně tají, má jít ale o zatím největší ukrajinský útok i se zbraněmi NATO

Ukrajina už v podstatě zahájila dlouho očekávanou jarní ofenzivu, upozorňují vojenští pozorovatelé, které cituje ukrajinský deník Kyiv Post. Z bojové linie bylo staženo nebo odpočívá a zotavuje se až 15 brigád Ozbrojených sil Ukrajiny, představující až 30 tisíc vojáků. Další dokončují výcvik na základnách NATO a připravují se na účast v dosud největším hromadném ukrajinském útoku. Jeho přesné načasování a místo jsou ale přísně střeženým vojenským tajemstvím.

Ukrajinské velení se zatím snaží vyhrát psychologickou bitvu. Přestože se značná část armády cvičí, stále víc ukrajinských naváděných raket, balistických střel a sebevražedných dronů míří na území okupované Ruskem a působí tam škody, říká ukrajinský vojenský analytik Oleksij Getman.

Ukrajinské velení se zatím snaží vyhrát psychologickou bitvu.

Armáda se podle něj snaží vytvořit co nejlepší podmínky k úspěchu konvenční pozemní ofenzivy a součástí tohoto úsilí je i informační válka.

Čtěte také

Podle oslovených analytiků už velení ukrajinské armády zahájilo mnohostrannou kampaň proti ruským vojákům i civilistům.

Využívá k tomu vše: od nákladních aut s tlampači, které vyzývají ruské vojáky ke kapitulaci v oblasti Kreminny, po plošná varování před trestní odpovědností ukrajinských představitelů žijících na okupovaném území.

Kyjev se zaměřuje i na evropské spojence, kteří ještě nejsou zcela přesvědčeni, že Ukrajina Rusko porazí.

V týdnech před tím, než se na seřadišti ocitne hlavní vojsko Ukrajinců vycvičených a vyzbrojených Severoatlantickou aliancí, bude cílem Kyjeva evropské pochybovače přesvědčit a získat od nich materiální podporu, soudí rumunský vojenský expert Florin Blanaru.

Čtěte také

Nejvyšší ukrajinští politici v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenským prohlásili, že zásadní materiál, který je předpokladem úspěšné ofenzivy, je na cestě, ale na Ukrajinu ještě nedorazil. Patří sem například menší arzenál protiletadlových systémů podle standardů NATO, které západní státy Ukrajině dosud nedodaly.

Nedorazily zatím ani účinné americké rakety dlouhého doletu Patriot, norské rakety krátkého doletu NASAMS a italsko-francouzský raketový systém středního doletu SAMP/T. První baterie Patriot s nově vycvičenou posádkou by měla začít fungovat do konce dubna.

Klíčové bude volné nebe

Podle pozorovatelů musí ukrajinské síly v oblasti zvolené k ofenzivě přinejmenším zajistit, aby byl vzdušný prostor nad nimi i územím, které chce armáda obsadit, pro ruská letadla a drony nebezpečný.

Rovněž musí zajistit nebe tak, aby tam mohly operovat ukrajinské útočné letouny a stále častěji i útočné drony a rakety typu země-země, aniž by jim v tom Rusové bránili.

Čtěte také

Minulou sobotu otřásly dva mohutné výbuchy krymským přístavním městem Feodosija asi 250 kilometrů od ukrajinského území. Tamější proruští představitelé pak překotně tvrdili, že místní síly sestřelily vše, co tam Ukrajinci vyslali.

Ukrajinští politici i Sergej Aksenov, vládce Krymu jmenovaný Putinem, ale později přiznali, že Kyjev zřejmě odpálil dvě rakety dlouhého doletu typu země-země s půltunovými hlavicemi. Rusové jednu zničili, ale druhá střela podle ukrajinských zdrojů zdemolovala ruskou protiletadlovou baterii S-300. To je jedna z nejvýkonnějších ruských zbraní protivzdušné obrany.

Zničení systému ve Feodosiji by mohlo otevřít mezeru ve vzdušném prostoru širokou desítky kilometrů, kterou by ukrajinské drony a rakety mohly v budoucnu útočit na ruské síly na jižní frontě.

Čtěte také

Kromě ruských protiletadlových systémů se podle pozorovatelů i zpráv ukrajinská armáda v předběžné fázi ofenzivy zaměřila také na ruskou vojenskou infrastrukturu v jižní oblasti, zejména na muniční sklady, dopravní uzly a místa, kde je velká koncentrace vojáků.

Od konce března dochází i k neobjasněným úspěšným útokům na ruské vojenské cíle u vesnic Razdoľne a Gvardijske na Krymu, u západoruských měst Bělgorod, Rostov a Kursk a v ukrajinském Mariupolu, který Rusové okupují.

Údery podle pozorovatelů možná provádějí civilní drony s připevněnými výbušninami. K nejokázalejšímu úderu došlo 20. března. Podařilo se při něm zničit železniční překladiště v krymském městě Džankoj a vlak s ruskými raketami Kinžal, které Rusové v posledních měsících používali k útokům na ukrajinská města a energetické sítě, uzavírá list.

Víc se dozvíte v audiozáznamu pořadu Svět ve 20 minutách, připravily Gita Zbavitelová a Tea Veseláková. 

Spustit audio

Související