ANO deset let na scéně. Od Akce nespokojených občanů k vládní straně

20. květen 2022

Akce nespokojených občanů 2011 – tak se jmenovalo sdružení, které se 11. května 2012 zaregistrovalo jako politické hnutí ANO 2011. Na rozdíl od jiných takových protestních hnutí, která zpravidla nepřežijí víc než jedno volební období, od té doby ovlivňuje dění v naší zemi.

V archivu Českého rozhlasu se z tohoto zakladatelského období zachovala řada nahrávek, kterou jsou z dnešní perspektivy občas i docela pozoruhodné. „Ja som len organizátor, iniciátor. Ja určitě do parlamentu nepůjdu,“ říkal například Andrej Babiš 16. listopadu 2011 v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Čtěte také

Je to první rozhovor, který rozhlasu poskytnul poté, co založil sdružení Akce nespokojených občanů 2011. Zdrženlivě se k osobnímu angažmá v politice stavěl i poté, co už bylo jeho sdružení zaregistrováno jako politické. 

Rady si s Andrejem Babišem a jeho hnutím tehdy moc nevěděli ani komentátoři a politologové. Vladimíra Dvořáková Babiše v rozhlase přirovnala k pistolníkům na Divokém západě, kteří poté, co zbohatli, leckdy i nelegálně, zatoužili po tom, aby žili ve fungujícím a spravedlivém státě. „A budovali ty knihovny a snažili se budovat ty koncertní sály, nebo ve svý podstatě podporovali progresivistické hnutí,“ tvrdila tehdy v Radiofóru Dvořáková.

Babiš, volič ODS

Politologové upozorňovali na hnutí Věci veřejné, které bylo tehdy ve vládě, a které provázela řada skandálů. Věci veřejné vznikaly se stejnými hesly jako ANO: tažení proti korupci, nové tváře. Zdálo se tehdy, že ANO je jen další variací toho, co už tu několikrát bylo, a co nikdy neuspělo.

Čtěte také

Komentátor Petr Nováček v květnu 2012 v pořadu Ozvěny dne řekl, že pokud ANO uspěje příští rok v parlamentních volbách, bude to znamenat, že tradiční politické strany jsou na tom ještě hůře, než se nyní zdá. Jak se ukázalo, byly. Parlamentní volby na podzim roku 2013 sice vyhrála ČSSD, ale ANO jí pořádně dýchalo za krk.

Voliči měli v ANO důvěru i navzdory tomu, že ještě v létě 2013 nebyl znám jeho politický program a že jeho předseda, kterým se nakonec i přes ujišťování, že do politiky nechce, stal Andrej Babiš, působil někdy dost nejasně. Ten například ve velké předvolební debatě lídrů kandidujících stran tvrdil, že je volič ODS a že za prezidentku by zvolil Miroslavu Němcovou. „Protože si myslím, že je to slušná dáma,“ uvedl tehdy. Více si poslechněte v dalším vydání Archivu Plus.

Spustit audio